RecenzjeMichael Stearns

Przesłuchałeś kolejną płytę... Podoba ci się? Nie? Napisz o tym!

Moderator: fantomasz

Awatar użytkownika

Autor tematu
spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

Michael Stearns

#3063

Post autor: spawngamer »

COLLECTED AMBIENT & TEXTURED WORKS 1977-1987 (1996)
Michael Stearns jest amerykaninem i jednym z ojców ambientu, space music , new age. Zaczynał w latach 60-tych od rocka i jazzu, by wreszcie na studiach w 1968 roku odkryć zainteresowanie tym co nazywamy muzyką elektroniczną. Znany jest z tego, że buduje nowatorskie , niespotykane instrumenty choćby The Beam –3 metrową rzecz z 24 strunami z pianina. Ma na swym koncie wiele jingli radiowych, muzyki dla TV, ścieżek dźwiękowych do filmów kinowych, IMAX-a a nawet... NASA.
Płyta którą opisuję to zremasterowowane przedstawienie wczesnych prac Stearns’a w postaci kompilacji.
"Elysian E" (z Ancient Leaves z 1978) Stearns zabiera nas na przejażdzkę w swoje wykreowane, przepięknej urody światy. Masywne basy, świdrujące , przeplatane dźwięki, w końcu wokaliza i coś jak ksylofon a w rzeczywistości fiński instrument zwany kantele.
„ M'ocean" (z albumu Light Play’82) używa rytmu fal morskich dla stworzenia niepowtarzalnych struktur ciekawych brzmień w połączeniu z delikatnym wprowadzeniem dźwięków syntezatora -unikalne połączenie odgłosów natury z muzyką elektroniczną. Pogodne , ulotne – jak ciepło zachodzącego słońca...
„Morning”(z Morning Jewel’79) –przedstawienie meksykańskiej wioski budzącej się do życia; kogut, dziecięce głosy, śpiew ptaka, parskanie koni- a wszystko opatrzone anielskim głosem ( Marsha Lee )- jak dla mnie utwór afirmujący budzenie się dożycia.
Ancient Leaves (utwór tytułowy płyty z 1978) intensywne tony organów budują masywną strukturę dźwięków, z przedzierającą się z nich hipnotyczną melodią na kantele.
Subterraean Ambiance (Lyra’83)- ciężkie brzmienie – ponury i niepokojący kawałek – z powodzeniem można zaliczyć go do dark ambientu- tu ciekawostka –na utworach z Lyry słychać unikalne brzmienie gigantycznej elektronicznej harfy , stworzonej przez rzeźbiarza George Landry’ego nazwanej Lyra Sound Constellation.
Rivers Of Rhythm (Lyra’83) syntezatory naśladują kaskady przelewającej się wody. Równie dobrze mogłoby to odzwierciedlać jakiś ponury obrazek kina noir...
Vicky’s Dance(Lyra’83)- wstęp spokojniejszy, liryczny z minimalistycznym odcieniem dochodzi wokaliza (znowu Lee) i ... sekwencje jakby z BS! By znowu się wyciszyć....
„Jewel”(Morning Jewel’79)jeszcze bardziej wyciszony , minimalistyczny – słuchając go widzę prawie namacalnie człowieka siedzącego samotnie na skraju morza zadumanego nad sensem istnienia na tle czerwonej tarczy słonecznej...- to chyba jedna z najpiękniejszych ambientowych melodii w historii tego nurtu.
„Night Currents”(Floating Whispers’87)znowu odgłosy natury ( nocne rechotanie żab, świerszcze) są tłem dla delikatnej , oszczędnej w dźwiękach melodii.
„The Dragon's Dream World „(Lyra’83) zimne, ambientowe struktury, wibracje, szelesty, echa.
„Desert Moon Walk” –utwór tytułowy z debiutanckiej płyty- zabawy nastrojem.
Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą płytą – ci którym podobał się klimat DCD czy Lisa Gerrard solo choćby w „Gladiatorze” będą oczarowani ....



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

#3109

Post autor: spawngamer »

ENCOUTER(1988)
Sam Stearns mówił: Jednym z muzycznych dialektów które przemawiają do mnie w mocny, naturalny sposób jest język kosmicznej przestrzeni. Stąd wiele płyt zostało napisanych i nagranych pod wpływem kosmosu, ale to pierwsza płyta której jest on tematem. To rodzaj podróży do tego co nazywamy otwartą przestrzenią za pomocą obrazów wykreowanych przez dźwięki. Wędrujemy linearnie i poprzez wymiary (jednocześnie) dzięki tej naukowej fantazji podróży sonicznej.
Zaczyna się od świergolenia ptaszków, pohukiwana puszczyka, cykad i na tym tle space music..... Stearns znowu wyczarowuje piękne, subtelne tematy. Muzyka w duchu Planetary Unfolding – sam podtytuł wyjaśnia co to za dźwięki i wyobrażenia: Journey In The Key Of Space – to kosmiczna podróż poprzez mroczne głębie zimnej przestrzeni rozświetlanych migotliwymi blaskami gwiazd, ale od czasu do czasu wpadamy w galaktyki;; mijamy czerwone karły , mgławice , czarne dziury by potem wpadać z tej feerii barw znowu w mrok i pustkę przestrzeni...poraża mnie to jak wspaniale oddaje muzyką widoki kosmosu – po prostu jakbym dryfował dzięki tym dźwiękom w przestworzach obok gwiazd ...Stearns to geniusz! Jeśli ktoś ma możliwość posłuchania tego albumu to weźcie to na słuchawki nocą i co tam macie pod ręką w gwiazdy patrzeć, w gwiazdy....
Nie waham się - ****
1. ENCOUNTER Awaiting the Other
2. CRAFT Dimensional Release
3. THE BEACON Those Who Have Gone Before
4. ON THE WAY Space Caravan
5. DIMENSIONAL SHIFT Across the Threshold
6. WITHIN Choir of the Ascending Spirit
7. DISTANT THUNDER Solitary Witness
8. ALIEN SHORE Starlight Bay
9. PROCESSION Sacred Ceremony
10. STAR DREAMS Peace Eternal



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

#3423

Post autor: spawngamer »

M’OCEAN(1983)
M'Ocean bylo oryginalnie wydane na kasecie w 1983 jako Light Play a rok później na CD w wytwórni Sonic Atmospheres już jako M’Ocean .Melodie zawierają drgające, pełne jasności brzmienia, kreujące ściany dźwięku . Najczęściej dochodzi do swoistej eskalacji – ciche, pastelowe dźwięki z delikatną el poświatą najczęściej przechodzą z cichej muzyki w intensywną kakafonię. Najpiękniejsze chyba są ... 2 utwory, które już opisałem przy COLLECTED AMBIENT & TEXTURED WORKS 1977-1987 (1996) czyli 3 i 5 oraz 2. I tak - przypomina brzmieniem grę na kryształkach lodu mieniących się w promieniach słońca (7) lub wyprawę w zimną otchłań rozgwieżdżonego nieba(przepięknie subtelne 2) - najczęściej jednak mamy do czynienia z narastającą falą dźwięku i np. jej nagłym ucięciem(1). Głównie SM wymieszane delikatnie z ambientem. Płyta jest ciekawa- polecam.

1. Sirens [5:04]
2. Marriage Chords [9:40]
3. M'Ocean [6:40]
4. Lightplay [7:11]
5. Vicki's Dance [5:25]
6. Fireflies' Delight [9:38]
7. Walking Song [2:21]



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

#3427

Post autor: spawngamer »

BARAKA(1992)
Płyta jest ścieżką dźwiękową filmu Ron’a Fricke , kręconego 70 mm taśmą jako obraz bez słów tylko z muzyką. Baraka jest starożytnym słowem języka sufi zaadaptowanym przez współczesne plemienne dialekty. Oznacza błogosławieństwo, albo oddech bądź esensję życia z której rozwija się proces jego ewolucji. Film opowiada historię ewolucji na ziemi, różnorodności ludzkich związków i ich wpływów na losy planety. Kręcono go w 24 krajach m.in. Brazylii, Nepalu, Kambodży, Kuwejcie, Indiach, Tanzanii, Iranie. Ciekawostką jest to że temat główny z filmu Baraka nie pojawił się na tym krążku tylko na "Sacred Site".

Wydawałoby się że to składak bo różni wykonawcy tyle że …Stearns skomponował także ich utwory a oni je zaaranżowali. Dlatego np. Wipala przypomina nie lubiany przeze mnie zespół Cusco albo jakiś zespół andyjskich indian. Utwór otwierający ma w sobie moc i siłę potęgowaną bębnami. 3.No wreszcie przecięły się drogi Stearns’a i DCD których brzmienie ma wiele stycznych– Lisa Gerrard ma głos, który ...hmm co można napisać o TAKIM wokalu ? –porażająco monumentalny...sam utwór jednak średni 4. plemienne śpiewy –V. Już cos takiego utrwalił na La Fete Sauvage 5.Subtelny typowo stearnowski pejzaż pełen przestrzenności –przepiękne 6. kolejna świetna kompozycja zabawy marimbą i bębnami 8 . Nastrój zadumy, medytacji- dźwięk dzwonków mnicha roztaczających krystaliczny dźwięk i ich echo na tle pomruków wokalu. 9. Ma w sobie coś z gabrielowskiego Passion – to samo potężne , orientalne brzmienie gdzie na pierwszym planie słychać coś jakby kobzy wspomagane trąbami i bębnami w końcu załamanie i wyciszenie gradu dźwięków . 10. przepiękne SM, niczym kołysanie się w falach kosmosu....11. Odgłosy nocy na łąkach plus dzwonki wietrzne zatopione w przypływach i odpływach dźwięków SM…
Jak zwykle intryguje i zachwyca - gdyby wywalić 2,3 rzeczy –fenomenalna płyta.

1a. Somei Satoh - Mantra [1:18]
1b. Michael Stearns - Organics [3:24]
2. Gonzalo Vargas - Wipala [5:04]
3. Dead Can Dance - The Host of Seraphim [6:18]
4. Michael Stearns - Village Dance [2:55]
5. L. Surramaniam - Wandering saint [6:41]
6. Anugame & Sebastiano - African Journey [3:34]
7. David Hykes / The harmonic Choir - Rainbow voice [2:57]
8. Michael Stearns - Monk with bell [2:33]
9a. Michael Stearns - Broken Vows [4:39]9b. The monks of the Dip Tse Chor Ling - Prayer of kala Rupa9c. Brother - An Daor ach Bheag
10. Michael Stearns - Finale [4:34]
11. Michael Stearns - End credits [3:26]



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

JotDe
Beton
Posty: 780
Rejestracja: 19 cze 2004, 0:35
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: belfer
Zainteresowania: astronomia i muzyka
Kontakt:
Status: Offline

#3432

Post autor: JotDe »

Kręcono go w 24 krajach m.in. Brazylii, Nepalu, Kambodży, Kuwejcie, Indiach, Tanzanii, Iranie.
jako ciekawostkę dodam, że jest również obraz z polski...
ponieważ film właśnie wszedł na ekrany polskich kin (pomimo, że liczy sobie już sporo lat), proponuję samemu zobaczyć, z czego "słynie" Polska na świecie ;)

przy okazji wspomnę, że o Stearnsie pisałem w ostatnim odcinku "Astronomia i muzyka":
http://urania.pta.edu.pl/amusic.html
a w najbliższym odcinku będzie inny amerykański twórca space music Jonn Serrie


Jacek D.
--
Astronomia i Muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

#31727

Post autor: spawngamer »

Obejrzałem Barakę.
Szczęka mi opadla i jeszcze jej szukam....
Dopiero teraz muzyka Stearnsa nabiera znaczenia -w zestawieniu z obrazami naprowadza widza na indywidualną interpretację tego co widzi.
Porażające zdjęcia Fricke'go przypominają wysokobudżetowe amerykańskie produkcje - a przecież to film bardzo niekomercyjny -
sposób filmowania i to co widzimy zapiera dech w piersiach nawet tym ktorzy oglądając programy BBC czy National Geographic myslą że widzieli już wszystko-przyroda kontra czlowiek lub przyroda i czlowiek pokazana jest w tak plastyczny i porażający kolorami sposób że trudno nie mieć w pamięci takich sekwencji jak taniec rąk, żebrzące dzieci, oczy mlodej dziewczyny stojącej u wejscia do burdelu, pochowek zmarłych u zrodeł Gangesu, segregowaniie kurcząt i fenomenalne obrazy cudów natury .
Przepiękne, wrzynające się w pamięć na długo arcydzieło kina artystycznego-gorąco zachęcam do obejrzenia!



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Bastian
Doświadczony
Posty: 96
Rejestracja: 20 maja 2005, 10:10
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Warszawa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#31745

Post autor: Bastian »

Podpisuję się pod opiniami Spawngamera. Encounter to muzyka ogólnie rzecz biorąc inspirowana tematem UFO i fantastycznie pasująca do rozgwieżdżonego nieba. W domu nie robi takiego wrażenia, bo tą muzykę trzeba słuchać, wczuć się w jej atmosferę a najlepiej robić to pogodną noc np. słuchając pod gołym niebem - robi wrażenie. Podobne wrażenia wywiera na mnie również "Apollo" Briana Eno - inspirowany misją Apollo. Polecam wszystkim !!!!!!!!!!
Co do Baraki to jest to jedna z najlepszych pozycji w dyskografii MS - tego koniecznie trzeba posłuchać.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

phaedra
Habitué
Posty: 4029
Rejestracja: 10 wrz 2005, 19:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Toruń
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Klaus Schulze
Zawód: pełnomocnik
Zainteresowania: muzyka, historia, sztuka
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

#31747

Post autor: phaedra »

Czy MS ma własną stronę www ? :roll:



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

JotDe
Beton
Posty: 780
Rejestracja: 19 cze 2004, 0:35
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: belfer
Zainteresowania: astronomia i muzyka
Kontakt:
Status: Offline

#31826

Post autor: JotDe »

phaedra pisze:Czy MS ma własną stronę www ? :roll:
Tak - znajdują ją wyszukiwarki a sam adres jest wręcz intuicyjny ;)

http://www.michaelstearns.com/


Jacek D.
--
Astronomia i Muzyka
I tego trzymać się trzeba
(E. Stachura, "Prefacja")

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

phaedra
Habitué
Posty: 4029
Rejestracja: 10 wrz 2005, 19:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Toruń
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Klaus Schulze
Zawód: pełnomocnik
Zainteresowania: muzyka, historia, sztuka
Płeć:
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

#31829

Post autor: phaedra »

JotDe pisze:
phaedra pisze:Czy MS ma własną stronę www ? :roll:
Tak - znajdują ją wyszukiwarki a sam adres jest wręcz intuicyjny ;)http://www.michaelstearns.com/
OK, Dzięki :D



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

John Galt
Doświadczony
Posty: 75
Rejestracja: 03 kwie 2007, 15:31
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Warszawa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#48719

Post autor: John Galt »

Ja Michaela Sternsa poznałem właśnie dzięki filmom. Pierwszy raz usłyszałem go w filmie "Chronos" w reżyserii Frickego (tego samego od "Baraki"). Płytę "Chronos" słyszałem ostatni raz bardzo dawno temu i już dobrze jej nie pamiętam, poza tym, że wywarła na mnie duże wrażenie.

Z kilku płyt które słyszałem, najwyżej oceniam "Planetary Unfolding". Bardzo lubię wszelkie takie eskapady dźwiękowe w kosmos, imitacje odgłosów kosmicznej pustki. Ale, dla kontrastu, nie brakuje też na tej płycie subtelnie wplecionych, typowo ziemskich odgłosów tętniącej życiem natury. Bardzo udana płyta.

Czy znacie jeszcze jakieś filmy podobne do "Baraki"?
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2007, 1:07 przez John Galt, łącznie zmieniany 1 raz.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

asik76
Stary wyga
Posty: 221
Rejestracja: 15 paź 2006, 18:34
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: POLSKA
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#62864

Post autor: asik76 »

Wpadła mi w ręce ta płytka i powiem krótko- Polecam!!

Mars Polaris tylko z 20 lat wcześniej :)

Obrazek



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué
Posty: 2205
Rejestracja: 08 paź 2005, 17:10
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Warszawa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Myszka Miki
Zainteresowania:
Status: Offline

#62865

Post autor: Konrad.Kucz »

Czy masz orginał czy przegrywkę? Wielu szuka jej w orginale



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

DeLong
Habitué
Posty: 1176
Rejestracja: 01 paź 2006, 9:23
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Dokąd?
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#64159

Post autor: DeLong »

Konrad.Kucz pisze:Czy masz orginał czy przegrywkę? Wielu szuka jej w orginale
Dla tych co szukają: kilka sztuk (nówki) jest jeszcze dostępnych w sklepie u Rona Bootsa: Planetary Unfolding


No hay caminos, hay que caminar...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

DeLong
Habitué
Posty: 1176
Rejestracja: 01 paź 2006, 9:23
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Dokąd?
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#90575

Post autor: DeLong »

Obecnie płyta jest dostepna rownież w Generatorze -> Micheal Stearns - Planetary Unfolding
Cena 90 PLN (u Bootsa 18 euraczy).


No hay caminos, hay que caminar...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

maius
Twardziel
Posty: 665
Rejestracja: 01 sty 2009, 15:52
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Czarnylas
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: Muzyka Historia Fantastyka
Status: Offline

#92602

Post autor: maius »

Chronos


Maestria połączenia obrazu z muzyką
Ostatnio zmieniony 31 maja 2011, 23:43 przez maius, łącznie zmieniany 1 raz.


Pax Vobiscum

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

DiKey
Zweryfikowany
Beton
Posty: 965
Rejestracja: 31 mar 2004, 8:26
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Damian Koczkodon
Lokalizacja: Prosto z chmur
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Zazwyczaj słucham samego siebie, bo lubię :)
Zawód: Nie sprawię ci zawodu :)
Zainteresowania: Wszystko co warte mojego czasu, nie interesuje mnie jednak życie sąsiadów :)
Płeć:
Wiek: 59
Kontakt:
Status: Offline

#92762

Post autor: DiKey »

The Lost World - to jest moja ulubiona płyta tego muzyka, niepowtarzalny klimat.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat