O muzyce elektronicznej ogólnie50 najlepszych albumów ambient według Pitchork

Dyskusje, informacje o muzyce elektronicznej w nieco szerszym rozumieniu.

Moderatorzy: fantomasz, monsoon, radek tymecki

Awatar użytkownika

Autor tematu
olo81
Twardziel
Posty: 520
Rejestracja: 09 maja 2005, 1:13
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Sosnowiec
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Aphex Twin, Jacek Sienkiewicz, Aron Funk, Richad Devine, Aleksi Perälä, PJ Harvey, Joy Division, Coil, Autechre, Boards of Canada, Cex, Kid606, Mikołaj Bugajak, We Will Fail, Ceephax Acid Crew, Radian
Zawód:
Zainteresowania: muzyka, rower, fotografia, film
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:
Status: Offline

50 najlepszych albumów ambient według Pitchork

#113365

Post autor: olo81 »



http://olo81.wikidot.com

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#113366

Post autor: Sublime »

Nie jestem przekonany czy SAW II Aphex Twin był aż tak rewolucyjny i rewelacyjny. Prędzej już wyżej dałbym właśnie Fennesz albo Oval.

Zresztą to kolejna "typowa" lista losowo dobranych płyt z kilkoma produkcjami typu "must have", które zawsze się znajdują na takich listach. Solowy Froese lepszy od Tangerine Dream? Substrata lepsza od Cirque? A Jonn Serrie? I Robert Rich (szczególnie z duecie z Lustmord'em)? To tylko kilka pytań po takim szybkim przeglądzie, a co byłoby dalej... ;)


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#113368

Post autor: PM7 »

Dlatego nie czytam takich rankingów... są na poziomie Mojo który np. robi rankingi filmów, a nie znają kina radzieckiego w ogóle.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
olo81
Twardziel
Posty: 520
Rejestracja: 09 maja 2005, 1:13
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Sosnowiec
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Aphex Twin, Jacek Sienkiewicz, Aron Funk, Richad Devine, Aleksi Perälä, PJ Harvey, Joy Division, Coil, Autechre, Boards of Canada, Cex, Kid606, Mikołaj Bugajak, We Will Fail, Ceephax Acid Crew, Radian
Zawód:
Zainteresowania: muzyka, rower, fotografia, film
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:
Status: Offline

#113370

Post autor: olo81 »

Taki ranking na takim forum to jak gwóźdź wsadzony w tyłek ale zawsze warto zobaczyć że elektronika nowsza widzi i ceni tą starszą :)
Pewnie można też coś znaleźć dla siebie w takim spisie :)


http://olo81.wikidot.com

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#113375

Post autor: PM7 »

Z tradycjami jest jak z sukcesem. Sukces zawsze ma wielu ojców, a porażka jest zawsze sierotą.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

00adamek
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 244
Rejestracja: 12 lip 2004, 17:23
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Dobra k.Szczecina
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: dużo by wymieniać ...
Zawód: mgr inżynier budownictwa
Zainteresowania: el-muza + inne muzy oraz sprzęt audio vintage
Płeć:
Wiek: 62
Status: Offline

#113378

Post autor: 00adamek »

Kompletnym nieporozumieniem jest umieszczanie na tej liście pozycji, które ukazały się przed zdefiniowaniem terminu kierunku ambient przez Brian Eno, a w szczególności jak sądzę, wbrew intencjom samych twórców tych płyt. Zapewne starsi użytkownicy tego forum, tylko się uśmiechną na myśl aby w momencie wydania tych płyt, mówię o latach 70-tych, by muzykę na nich zawartą, klasyfikować jako ambient. Nie dotyczy to oczywiście Briana Eno, który zdefiniował nazwę kierunku.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#113512

Post autor: Belmondo »

PM7 pisze:Dlatego nie czytam takich rankingów... są na poziomie Mojo który np. robi rankingi filmów, a nie znają kina radzieckiego w ogóle.
Amen.
To nawet nie nosi znamion rankingu. Po prostu numerki nadane wydawnictwom. Bez informacji co, jak i dlaczego.
Dziwie sie, ze to ma jakakolwiek wartosc dla kogokolwiek.
Ale moze ja juz stary jestem.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#113524

Post autor: jman »

Dlatego nie czytam takich rankingów... są na poziomie Mojo który np. robi rankingi filmów, a nie znają kina radzieckiego w ogóle.
A powinieneś czytać, skoro przyznałeś, że nie znasz dorobku Briana Eno.

Ja takie rankingi odbieram pozytywnie. Oczywiście mogę nie zgadzać się z poszczególnymi pozycjami, ale wiem jedno: to doskonała okazja do tego, aby w czasach stramingu pokazać młodszej gawiedzi kilka klasyków, i aby samemu poznać może jeszcze coś interesującego.
Po prostu numerki nadane wydawnictwom. Bez informacji co, jak i dlaczego.
Haha, podręcznikowe malkontenctwo. Jeśli dobrze widzę: pod numerkami są opisy. "Ale to za mało" - odpowie Belmondo :-)

Pozdrawiam,
Krzysiek



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#113526

Post autor: Sublime »

Sam Jerzy Kordowicz wspominał wczoraj "Apollo" Briana Eno, więc po prostu dziwnym jest, by go nie znać. ;)

Tak jak pisałem wcześniej, kilka wyborów dyskusyjnych, ale jeśli ranking i osoby stojące za jego stworzeniem nie siłują się na jego wierne odwzorowanie w rzeczywistości, to nie mam z tym problemu.


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#113529

Post autor: PM7 »

jman pisze:
A powinieneś czytać, skoro przyznałeś, że nie znasz dorobku Briana Eno.
Nie wiedziałem że panuje taki totalitaryzm, że trzeba znać dorobek Briana Eno. Nie znam dorobku Briana Eno, bo mnie ten kierunek nie interesuje, choć jestem świadomy jego istnienia i nawet coś wiem o tworzeniu muzyki tego nurtu od strony warsztatowej. Ale po naszej poprzedniej wymianie zdań, a propo Briana Eno, przesłuchałem właśnie album Apollo. Pomijając sprawę warsztatową, którą trudno na szybko opisać i trzeba się trochę zastanowić, nie jest to (i tutaj zdanie czysto subiektwne) moja filiżanka herbaty, ale nie jest to zarazem na tyle odległe od mojego gustu żebym nie chciał tego więcej słuchać. Pewnie sobie kiedyś puszczę jeszcze coś Briana Eno, z tym że prawdopodobnie jako tło przy innej czynności.
jman pisze: Ja takie rankingi odbieram pozytywnie. Oczywiście mogę nie zgadzać się z poszczególnymi pozycjami, ale wiem jedno: to doskonała okazja do tego, aby w czasach stramingu pokazać młodszej gawiedzi kilka klasyków, i aby samemu poznać może jeszcze coś interesującego.
Nie zgadzam się. Abstrahując od treści, za dużo do czytania żeby coś ten ranking miał zmienić. Lepiej by zadziałał sprytny program włączający muzykę towarzyszącą na konkretnych serwisach, czy w opcjonalnie w konkretnych przeglądarkach.
Sublime pisze: Tak jak pisałem wcześniej, kilka wyborów dyskusyjnych, ale jeśli ranking i osoby stojące za jego stworzeniem nie siłują się na jego wierne odwzorowanie w rzeczywistości, to nie mam z tym problemu.
Ale to jest właśnie problem dzisiejszych czasów! Ktoś robi coś źle i załatwia sprawę stwierdzeniem że zrobił to specjalnie. Bardzo chętnie bym zapoznał się z jakimś sensownym rankingiem tylko że w tym zalewie byle czego i subiektywizmu już nie wiadomo w co ręce włożyć.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#113530

Post autor: Sublime »

PM7 pisze:Ale to jest właśnie problem dzisiejszych czasów! Ktoś robi coś źle i załatwia sprawę stwierdzeniem że zrobił to specjalnie. Bardzo chętnie bym zapoznał się z jakimś sensownym rankingiem tylko że w tym zalewie byle czego i subiektywizmu już nie wiadomo w co ręce włożyć.
W przypadku danej liczby poszczególnych portali muzycznych, jedne z nich zawsze będą starały się jak najdokładniej szukać tych "najlepszych płyty", a drugie pójdą na łatwiznę i po prostu przedstawią te najbardziej rozpoznawalne, co nie zawsze oznacza ich wysoki poziom artystyczny. Często już listy różnych użytkowników portali typu Discogs czy RateYourMusic są bardziej inspirujące.

Jest to jednak zbyt subiektywna materia, by dało się ustalić doskonały ranking tych najbardziej wpływowych produkcji. Zawsze znajdzie się grupa niezadowolonych, która uwzględni nieuwzględnione. I tak bez końca, ale moim zdaniem inaczej być nie może.


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#113531

Post autor: jman »

Nie wiedziałem że panuje taki totalitaryzm, że trzeba znać dorobek Briana Eno.
Nic nie trzeba. Ale czasem warto. W przypadku Eno chyba wszyscy się ze mną zgodzą.
Lepiej by zadziałał sprytny program włączający muzykę towarzyszącą na konkretnych serwisach, czy w opcjonalnie w konkretnych przeglądarkach.
O ile widzę - jest tam playlista Spotify, którą możesz sobie uruchomić podczas czytania. Podsumowując:

- Mamy tu obszerny wstęp redakcji
- Mamy artykuł jednego z Twórców ambientu (Keith Fullerton Whitman)
- Mamy "numerki" zestawione przez redakcję
- Mamy opisy "jak i dlaczego"
- Mamy playlistę do słuchania w tle

...ale wciąż według Was to nic wartościowego :-) Cytując klasyka z Dnia Świra: "A że przy oknie, a że przodem, a że bokiem, a że nie wiadomo dlaczego".

Pozdrawiam,
Krzysiek



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#113535

Post autor: Sublime »

Zaraz, zaraz, jakie...Was? Ranking ma swoją wartość, ale (przykładowe) umieszczanie solowego Froese, który IMO swoje pomysły na płytach zazwyczaj przedstawiał w, delikatnie mówiąc, przeciągniętych formach, a nieumieszczenie Tangerine Dream uważam za pewien wypadek przy pracy. Od czasu nagrania Zeit wydali wiele płyt znacznie bardziej inspirujących niż Aqua czy Macula Transfer.

Już przestańmy wszyscy się tak szczypać o malkontenctwo, bo zaraz wyjdzie, że bez 120letniego doświadczenia i bez osłuchania co najmniej miliona godzin muzyki nie da się o niej rozmawiać. ;)


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#113536

Post autor: jman »

Już przestańmy wszyscy się tak szczypać o malkontenctwo, bo zaraz wyjdzie, że bez 120letniego doświadczenia i bez osłuchania co najmniej miliona godzin muzyki nie da się o niej rozmawiać
Pełna zgoda! Dlatego właśnie mierzi mnie malkontenctwo, czyli nieustanne narzekanie.

Pozdrawiam,
Krzysiek



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

DigitalSWorld
Twardziel
Posty: 540
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:41
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Poland
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Kontakt:
Status: Offline

#113538

Post autor: DigitalSWorld »

A ja nie słucham muzyki ambient :) i co teraz? ! :)


Muzyka
https://digitalsimplyworld.bandcamp.com

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#113539

Post autor: jman »

A ja nie słucham muzyki ambient :) i co teraz? !
Zupełnie nic! :-)

Pozdrawiam,
Krzysiek



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#113540

Post autor: PM7 »

jman pisze: - Mamy tu obszerny wstęp redakcji
- Mamy artykuł jednego z Twórców ambientu (Keith Fullerton Whitman)
- Mamy "numerki" zestawione przez redakcję
- Mamy opisy "jak i dlaczego"
Właśnie przeczytałem kilka tych opisów sporządzonych na zasadzie że "widziałem trawkę, koniki i spadający samolot", ale nie znalazłem żadnego uzasadnienia dlaczego nr 50 nie jest na miejscu 49, a 49 na miejscu 50.
W ogóle nie wiadomo po co są te numery. Rozumiem zestawienie 50 dobrych, albo 50 ciekawych albumów, ale dlaczego coś jest 50, a coś 48? Jaka była metoda, jakie kryterium oceny?
jman pisze: - Mamy playlistę do słuchania w tle
No widzisz, nawet nie zauważyłem. Gimnazjum ucieknie widząc liczbę liter, zanim to załączy.
jman pisze:
Pełna zgoda! Dlatego właśnie mierzi mnie malkontenctwo, czyli nieustanne narzekanie.
Mnie mierzi nieustanny zachwyt nad nieistniejącymi szatami.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#113541

Post autor: jman »

Mnie mierzi nieustanny zachwyt nad nieistniejącymi szatami.
Nie zachwycam się, po prostu sądzę, że ten ranking przygotowany w tak dokładny sposób daje znacznie więcej pożytku niż szkody.

A w ramach ciekawostki powiem Wam, że wśród młodych Pitchfork oceniany jest już jako dziadkowy :-) Takie czasy.

Pozdrawiam,
Krzysiek



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#113542

Post autor: PM7 »

No przecież pisałem że gimnazjum ucieknie jak zobaczy ilość tekstu.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

DigitalSWorld
Twardziel
Posty: 540
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:41
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Poland
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Kontakt:
Status: Offline

#113543

Post autor: DigitalSWorld »

jman pisze:
A ja nie słucham muzyki ambient :) i co teraz? !
Zupełnie nic! :-)

Pozdrawiam,
Krzysiek
Zaryzykuję stwierdzenie, że 70 % z tej listy nie słucha muzyki "kolegów". Chcę powiedzieć, że podobnie jest z pisarzami, ot zwyczajnie kreują swój muzyczny świat bez kalkulowania co stanie się później tzw. to co w duszy gra.
30 % słucha muzyki "kolegów" i to jest ta część komercyjna, z nich wykluwa się komercyjna część gatunku muzycznego, część tortu z których są pieniądze dające utrzymanie. Oczywiście są wyjątki, jak wszędzie.
Każdy nurt muzyczny ma swój nurt komercyjny, nie znaczy, że gorszy, ot taki, który trafia do średniej krajowej, która stanowi 80% rynku. Teraz ważne pytanie. Czy ta lista jest "komercyjna", czy dotyczy ambientu jako całego nurtu muzycznego ?
Jak poznać część komercyjną? Są kontrakty, wytwórnia, reklama, wsparcie mediów itd. wiemy o co chodzi.
Jest też pewne uśrednienie muzyki, tak by trafiła do jak największej ilości słuchaczy. Nie będzie to muzyka trudna, wymagająca wybitnego skupienia. Moim zdaniem bardzo łatwo trafić na listy, zestawienia, wszelkiego rodzaju top 10 itd, gdy gra się nurt komercyjny.


Muzyka
https://digitalsimplyworld.bandcamp.com

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat