Jean Michel JarrePlanet Jarre

Moderatorzy: fantomasz, monsoon, radek tymecki


Autor tematu
tupcom
Małomówny
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2018, 12:26
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

Planet Jarre

#115072

Post autor: tupcom »

Co o tym myślicie?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

yeske
Zweryfikowany
Dyżurny Inżynier
Posty: 4257
Rejestracja: 29 mar 2004, 12:53
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Jarek Wiktorowicz
Lokalizacja: Warszawa
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Klaus Schulze |'|, Tangerine Dream |'|
Zawód: Inżynier elektronik
Zainteresowania: Muzyka Elektroniczna, aktywność fizyczna, literatura S-F, podziwianie piękna, dłubanie w nosie
Płeć:
Wiek: 61
Kontakt:
Status: Offline

#115073

Post autor: yeske »

Kolejne odgrzewanie starych kotletów na zjełczałym tłuszczu.


Jαrεκ

Zacząłem podejrzewać,
a teraz boję się, że wiem na pewno.
[José Carlos Somoza]

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#115074

Post autor: PM7 »

Co tu myśleć? Od wielu lat nie stworzył żadnego dobrego utworu, ułożył zestaw ze swoich starych utworów i to wydaje.

Warsztat wykonawczy Jarra zawsze był słaby, tymczasem ta jego twórcza jałowość ostatnich dekad wskazuje że z kompozytorskim też ma problemy. Albo ten warsztat zawsze był słaby i niepielęgnowany zginął, albo Jarre doznał jakiegoś urazu i tak osłabłw w konsekwencji jakiegoś fizycznego albo psychicznego uszkodzenia mózgu. Innego wyjaśnienia nie widzę.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

jarre3
Beton
Posty: 771
Rejestracja: 10 wrz 2005, 11:37
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Gdańsk
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#115075

Post autor: jarre3 »

Obrazek
Obrazek



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#115079

Post autor: Sublime »

Jedyna dobra rzecz to wydanie wreszcie tego ciekawego synthwave'owego intra jako Coachella Opening. Reszta, czyli wydawanie tego samego po raz setny, jest po prostu daremna.


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

blecho
Niedoświadczony
Posty: 30
Rejestracja: 09 sie 2015, 16:34
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Białystok
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#115160

Post autor: blecho »




Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#115164

Post autor: Sublime »

Na Spotify też już kilka utworów z Planet Żar się pojawiło. Czekałem na Coachella Opening i się nie zawiodłem - JMJ umie w całkiem przyjemny synthwave... myślę, że w takie krótsze, melodyjne formy aranżowane w taki sposób powinien pójść, jeśli jeszcze chciałby coś wydać. Nie brakuje tutaj charakterystycznych ozdobników, mimo wielu lat jednak potrafi pakować swoje typowe patenty w wielu utworach o przeróżnej stylistyce. Ale to w żaden sposób nie broni wydawania kolejnej składanki niestety...

PS. Pomijany przeze mnie Herbalizer też się mniej więcej broni... razem z Coachellą stanowią naprawdę przyzwoitą parę numerów.

Swoją drogą na Spotify pojawiły się również właściwy Oxygene 7-13, Metamorphoses i Geometry of Love... tyle, że te dwa ostatnie z drobnymi korektami w okładkach. Szykują się kolejne remastery?


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

piotrasz
Ekspert
Posty: 153
Rejestracja: 11 sie 2005, 1:24
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: wolny
Zainteresowania: Jarre i długo, długo nic...
Płeć:
Status: Offline

#115168

Post autor: piotrasz »

tupcom pisze:Co o tym myślicie?
Kolejne składanki by JMJ. Ile już tego było??? Trudno zliczyć.

Ciekawe z jakiej okazji i na jakim nośniku wyda następne, skoro tym razem mamy dla odmiany kasety magnetofonowe. Może na magnetofon szpulowy??? Ładnie by wyglądały takie szpule na półce. Gdyby przy okazji, każdy kto je zobaczy mógł spytać do czego służą. A zawartość? A jakie to ma znaczenie... Grunt, że ładnie to będzie wyglądać (no bo to przecież "Anniversary Super Deluxe Fan Edition"), choć sam JMJ na nich coraz starzej.

Muzycznie trudno będzie mi to ocenić. Niestety pewnie nie usłyszę żadnej różnicy w jakości (ani na plus, ani na minus). Wychodzę jednak z założenia, że bardzo dobrze to już było. Teraz może być co najwyżej tylko gorzej. Poza tym te symboliczne nowe kawałki jakoś wcale mnie nie porywają.

Zastanawiam się do kogo zatem te wydawnictwo jest kierowane. Jeśli do nowych, zakładam młodych fanów, to po co im taki zabytek jak szumiące kasety magnetofonowe? Jeśli do starych (czyli takich jak ja, mających w swej kolekcji chyba wszystko, co do tej pory się ukazało), myślę że dla mnie już wystarczy...
Ostatnio zmieniony 31 sie 2018, 14:16 przez piotrasz, łącznie zmieniany 1 raz.


"lepsze jest wrogiem dobrego"

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#115169

Post autor: Belmondo »

piotrasz pisze: Zastanawiam się do kogo zatem te wydawnictwo jest kierowane.
piotrasz pisze:A jakie to ma znaczenie...
:D

Zdecydowana wiekszosc ludzi kupuje tylko oczami. Nie ma znaczenia czy np. samochod elektryczny przejedzie 'az' (klade mocny akcent na 'az') 60 km i jest o wiele drozszy od tego, ktory przejedzie 'tylko' zwykle 800 na benzynie. Nie ma znaczenia, ze pocisk spadnie 1 km od celu, jesli ma piekny szlaczek wokol glowicy. NIe ma znaczenia czy to bedzie kaseta, plyta, tasma czy moze fonogram i tak znajdzie sie ktos, kto kupi i postawi sobie na polce zeby wygladalo.
To jest marketing, nie ma co do tego dorabiac teorii ani zastanawiac sie, co kto mial na mysli.
Jest tyle fajnej muzyki, dostepnej latwiej i taniej niz kiedykolwiek, ktora mozna wspierac, a nie nabijac punkty w wyszukiwarce dla JMJ :hi:


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#115185

Post autor: Sublime »

Dziś w przypadku JMJ już w sumie ciężko o tym mówić, jego twórczością dzisiaj zainteresowani są praktycznie już wyłącznie jego obecni lub dawni fani, ewentualnie możemy pod to podciągnąć ogólnie fanów analogowej, sekwencyjnej elektroniki, którzy są ciekawi, co to jeszcze Jarre chciałby zaprezentować. Nowości rzucone na składankę są na pewno ciekawą propozycją, która zasługuje na kilka punktów w wyszukiwarce. Nie mniej jednak to kolejna składanka, dlatego Francuz sam sobie przygotował miejsce w ogródku, żeby krytycy mogli dorzucić tam parę kamyków, czego nie będę ukrywał w swoim przypadku. :D


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#115188

Post autor: Belmondo »

Eee tam. JMJ i fani analogowej sekwenserowej elektroniki? To nigdy nie byl ten adres.
Krytycy? Przeciez wiekszosc nie dorzuca zadnych kamykow tylko cieszy sie, ze JMJ sie nie zatrzymal 40 lat temu.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Lord Rayden
Zweryfikowany
Habitué
Posty: 1346
Rejestracja: 31 mar 2004, 2:59
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Arturo
Lokalizacja: Breslau
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: TD, Klaus Schulze, BKS, Rainbow Serpent, TM Solver, Neue Berliner Schule
Zawód: inżynier elektronik
Zainteresowania: EVA, muzyka elektroniczna, SF, militaria
Płeć:
Wiek: 56
Status: Offline

#115193

Post autor: Lord Rayden »

U JMJ kocham Arpeggiatora i Souvenir of China. Ta nowa składanka to prostu jakaś rocznica i chęć przypomnienia się.

Ale do JMJ sympatię mam. Zawsze ma fajne wywiady, lubi nasz kraj, czasem zrobi dobrą dyskotekę. I dobrze wygląda (prawie jak Ja ;) ]


Lord Rayden
Tangerine Dream Fan from Poland

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Lord Rayden
Zweryfikowany
Habitué
Posty: 1346
Rejestracja: 31 mar 2004, 2:59
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Arturo
Lokalizacja: Breslau
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: TD, Klaus Schulze, BKS, Rainbow Serpent, TM Solver, Neue Berliner Schule
Zawód: inżynier elektronik
Zainteresowania: EVA, muzyka elektroniczna, SF, militaria
Płeć:
Wiek: 56
Status: Offline

#115225

Post autor: Lord Rayden »



Lord Rayden
Tangerine Dream Fan from Poland

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#115226

Post autor: Sublime »

...tak jak i remasterowanych Oxy7-13, Metamorfoz i Geometry of Love. W porównaniu cenowym zdecydowanie lepiej wypada składanka, 50 zł za GoL to jednak trochę za dużo (a Planet Jarre w MM za... 60 zł).


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

station55
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 263
Rejestracja: 19 wrz 2007, 18:56
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Low Earth Orbit
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: TD, KS, Airsculpture, Rainbow Serpent, Ruud Heij, Gert Emmens, Steve Roach, Robert Rich, Rudy Adrian, Steve Moore, Thom Brennan itd. itd.
Zawód: webmaster, grafik
Zainteresowania: astronomia, astronautyka
Płeć:
Wiek: 51
Status: Offline

#115442

Post autor: station55 »

No szkoda, że odsmaża wiecznie i jak zwykle to samo, mamy nową okładkę, mamy kilka nowych kompozycji, ale znowu 80-90% materiału to smażalnia deja'vu. Facet ma studio z innej planety a nie ma kompletnie pomysłów....... a latka lecą. Swoją drogą to właśnie na OLX wystawiłem całą moją kolekcję winyli tego Pana, stan kolekcjonerski, nie mam siły już trzymać tego w domu i udawać, że JMJ ciągle mnie fascynuje.....


Maciej Weiss
---
gg:491639
skype: station5

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Tellur
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 251
Rejestracja: 26 paź 2008, 22:28
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Klaus Schulze, Tangerine Dream, Ian Boddy, Redshift, ARC, Mike Oldfield, Vangelis
Zawód: Tłumacz
Zainteresowania: Berliner Schule, IDM
Płeć:
Wiek: 38
Status: Offline

#115447

Post autor: Tellur »

Ale wiesz, że oprócz tego za miesiąc nowa płyta?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

station55
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 263
Rejestracja: 19 wrz 2007, 18:56
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Low Earth Orbit
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: TD, KS, Airsculpture, Rainbow Serpent, Ruud Heij, Gert Emmens, Steve Roach, Robert Rich, Rudy Adrian, Steve Moore, Thom Brennan itd. itd.
Zawód: webmaster, grafik
Zainteresowania: astronomia, astronautyka
Płeć:
Wiek: 51
Status: Offline

#115453

Post autor: station55 »

Nowa - mam nadzieję oznacza - bez udziału kolejnej smażalni starych pomysłów.... No to by chyba była już egzekucja JMJ. Słyszałem ostatnio The Watchers (movement 1), czyżby to miało się pojawić na wspomnianej nowej płycie?


Maciej Weiss
---
gg:491639
skype: station5

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Tellur
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 251
Rejestracja: 26 paź 2008, 22:28
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Klaus Schulze, Tangerine Dream, Ian Boddy, Redshift, ARC, Mike Oldfield, Vangelis
Zawód: Tłumacz
Zainteresowania: Berliner Schule, IDM
Płeć:
Wiek: 38
Status: Offline

#115455

Post autor: Tellur »

Tak, album "Equinoxe Infinity". "Watchers" to pierwszy kawałek, od tamtej pory pojawił się też "Flying Totems", który prawdopoobnie jest głównym singlem (bo to taka typowa prosta piosenka obliczona na sukces radiowy).



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Lord Rayden
Zweryfikowany
Habitué
Posty: 1346
Rejestracja: 31 mar 2004, 2:59
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Arturo
Lokalizacja: Breslau
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: TD, Klaus Schulze, BKS, Rainbow Serpent, TM Solver, Neue Berliner Schule
Zawód: inżynier elektronik
Zainteresowania: EVA, muzyka elektroniczna, SF, militaria
Płeć:
Wiek: 56
Status: Offline

#115622

Post autor: Lord Rayden »

http://www.highfidelity.pl/
Poczytajmy o technicznych i brzmieniowych aspektach wydanej niedawno płyty Planet Jarre.
"Ale równie odmiennie prezentuje się brzmienie. Planet Jarre brzmi znacznie głębiej i jaśniej, jakby starano się „poprawić” oryginalne, analogowe brzmienie większości płyt. Czasem, jak we wspomnianym Last Randes-Vous, przynosi to ciekawe efekty, bo daje utworowi świetny grunt, puls, którego w poprzednim remasterze nie miał. Zupełnie inaczej niż na Essential Recollection potraktowano przestrzeń. Essential… to popis efektów, dźwięki niemal non-stop otaczają słuchacza. Na Planet… są dość statyczne, przed nami.

Ale problemem jest coś innego – przez uwypuklenie skrajów pasma średnica staje się mniej ważna. Zakres ten jest przy tym bardziej ubogi wewnętrznie, jakby bardziej nudny. Skąd to się bierze? Myślę, że przez mniejszą rozdzielczość nowego remasteru. Takie granie świetnie sprawdza się w samochodzie, w pracy – wszędzie tam, gdzie mamy dość duży poziom szumów tła (hałas). Nowa wersja się przez nie lepiej przebije, tym bardziej, że jest głośniejsza od wcześniejszych składanek o jakieś 2-3 dB."


Jak dla mnie ciemne analogowe brzmienie pierwszych płyt JMJ było zaletą.

"Kierunek obrany wspólnie przez Jane’a-Michela Jarre’a i David Perreau wydaje mi się błędny. Chociaż dążenie do uwypuklenia detali, do nadania muzyce uderzenia i „kopa” słychać było już na albumie Oxygene 7-13 (1997), to ich kulminacją była płyta Téo & Téa (2007), której nie da się przez to słuchać, mimo że ma bardzie ciekawe muzycznie fragmenty. Podobnie jest z nowymi remasterami albumów Jarre’a, w tym nową składanką. Niezrozumiałe jest więc dla mnie, dlaczego tak dobrze, tak wciągająco brzmi album Essential Recollection, przygotowany przecież przez tych samych ludzi."


Lord Rayden
Tangerine Dream Fan from Poland

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Sublime
Zweryfikowany
Twardziel
Posty: 644
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:44
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Berliniarze
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#115627

Post autor: Sublime »

Analiza Planet Jarre za pośrednictwem tego portalu IMO bezdyskusyjnie słuszna. Utwory wręcz gotują się i bulgoczą w głośnikach i na słuchawkach dzięki takiemu potraktowaniu, szczególnie w efekcie zwiększenia głośności. Co zaskakujące, nie jest to specjalnie kłopotliwe w odniesieniu do najnowszych utworów na tym składaku, ale także tych... najstarszych, takich jak Erosmachine chociażby. Z drugiej strony są to na tyle oszczędnie zaaranżowane kompozycje, że tam w zasadzie nie ma co się "gotować".

Szkoda mi teraz tylko tych kupionych trzech remasterów z 2014/2015 roku, no może poza koncertami chińskimi, bo akurat tu osobiście nie odnoszę aż tak złego wrażenia. Z drugiej strony takiego Chronologie czy Oxygene słucha się naprawdę ciężko, w przypadku tego pierwszego to wręcz absolutnie przesadzona robota.
Lord Rayden pisze:Jak dla mnie ciemne analogowe brzmienie pierwszych płyt JMJ było zaletą.
Między innymi z tego powodu ta muzyka tak na nas oddziałuje - z powodu bogactwa brzmienia, a nie jego płytkości.

Miałbym jednak jego pytanko do autora tekstu, które to fragmenty na Teo&Tea wydają się bardzo ciekawe. Te ukradzione czy te ordynarnie i stereotypowo klubowe? :D


Sublime

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat