VangelisAphrodites Child (Vangelis) "666"- Enigma "MC

Moderatorzy: fantomasz, monsoon, spawngamer


Autor tematu
Daniel
Doświadczony
Posty: 97
Rejestracja: 31 gru 2004, 11:08
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

Aphrodites Child (Vangelis) "666"- Enigma "MC

#6490

Post autor: Daniel »

Zapewne wielu z Was zetknęło się z albumem "666 (Apocalypse of John)" grupy Aphrodites Child, choć ja traktuję tę płytę jako dzieło Vangelisa (wszystkie kompozycje, większość instrumentów). Każdy zna też chyba "MCMXC A.D." Enigmy, czyli Michaela Cretu. Bardzo cenię M.Cretu jako kompozytora i lubię Enigmę lecz mam pewne "ale", otóż czy porównał ktoś kiedyś oba te albumy? Cały koncept "Anno Domini 1990" Enigmy oraz sporo fragmentów, nieraz żywcem, zostało przejętych od Vangelisa- z "666..."! Przykłady utworów A.Ch. "666..." z których Cretu zaczerpnął fragmenty: The Seventh Seal (żywcem), Seven Bowls (żywcem), The Wakening Beast (ż...). Poza tym w swym klimacie utwory:Aegian Sea i Break. "MCMXC A.D." Enigmy to oryginalny album, ciekaw tylko jestem, czy Cretu kontaktował się przy jego nagrywaniu z Vangelisem? Jak by nie patrzeć byłby to plagiat, a przecież Enigma w/w płytą zaistniała na rynku. Co o tym myślicie? (Aphrodites Child "666" ,1971, Vertigo (polygram)- Enigma "MCMXC a.d.", 1990, Virgin). D. 8)


Rejestracja dokonana ! Pozdrawiam, D.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Weq
Stary wyga
Posty: 207
Rejestracja: 15 sty 2005, 20:13
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: Airsoft
Kontakt:
Status: Offline

#6494

Post autor: Weq »

Jeszcze nie słuchałem "666", ale zaraz przzesłucham to Ci powiem czy się zgadzam ;). Enigmę mam obcykaną w tę i nazad....
Raport za parę godzin....
Weq

EDIT: Ale chyba nie masz na myśli tekstu, który oryginalnie nie pochodzi ani z Vangelisa ani z Enigmy?


www.otchlan.pl - pierwszy polski SUD

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

monsoon
Habitué
Posty: 1584
Rejestracja: 12 sty 2005, 10:21
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z Gdańska
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#6547

Post autor: monsoon »

a ja sie musze przyznac, że jak pierwszy raz usłyszałem enigmę, to miałem w ustach smak kiszonych ogórków z tortem orzechowym.
potem poszły z górki różne ery i adiemusy - muzyka w sumie na raz, pomieszanie chóru gregoriańskiego z el-brzmieniem jest jak najbardziej OK, ale już dołożenie do wszystkiego paskudnie brzmiacych automatów perkusyjnych z rytmami hiphopowymi mnie przerosło :)

za to z ciekawością odsłuchałem pierwszej płyty Masters of Chant, ten chórek gregoriański zasuwajacy śwaitowe rock-hiciory był ciekawy, szczególnie niezłe wrażenie było, jak braciszkowie zaspiewali "loosing my religion" :D
no a potem juz poszło z matrycy... więc się odwróciłem

ale w sumie wszystko to jest dokładnie słownikowym przykadem tzw. muzyki new age ery wodnika :lol: - tworznie atmosfery mistyki i tajemniczości, na okładkach obowiazkowo stonehenge albo jakies zakapturzone sylwetki, najlepiej w dębowym zagajniku, i juz wszyscy jestesmy druidami i dziećmi ziemi. dośc tanie chwyty, nie sądzicie?


A new life awaits you in the off-world colonies!
A chance to begin again in the golden land of opportunity and adventure.


Vangelis - strona bardzo nieoficjalna...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

shuwar
Zaawansowany
Posty: 143
Rejestracja: 12 sty 2005, 9:43
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Mysłowice
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Grafik komputerowy
Zainteresowania:
Status: Offline

#6549

Post autor: shuwar »

Zgodze sie z przedmowca, ze to dosc tanie chwyty.
Te kaptury, mistyka i druidzi raczej pasuja mi bardziej do "Gotyku" niz do muzyki "ery wodnika".
Ale czego sie nie robi dla kasy. Czysta komercha :? 8)



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Daniel
Doświadczony
Posty: 97
Rejestracja: 31 gru 2004, 11:08
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#6610

Post autor: Daniel »

Cretu dobry jest, podobnie jak Vangelis! Ma talent. I pierwsza płyta Enigmy jest dobra. Sam nią się podniecałem gdy wyszła, a Vangelisa słuchałem już dużo wcześniej... Moim zdaniem, gdyby Enigma była "zła" to V. by zareagował. D. :?:


Rejestracja dokonana ! Pozdrawiam, D.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

monsoon
Habitué
Posty: 1584
Rejestracja: 12 sty 2005, 10:21
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z Gdańska
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#6618

Post autor: monsoon »

no, juz widzę jak Vangelis przeklada sobie Cretu przez kolano i grzeje mu na goły tyłek kablem od wzmacniacza, a Sandra stoi w kącie na grochu z wyciśgniętymi na boki rękami i mydłem w buzi. :D

eee. Daniel, że lubisz Enigmę to ci uwierzę, ale żeby porównywac Cretu z V.... tos letko przegiął :o


A new life awaits you in the off-world colonies!
A chance to begin again in the golden land of opportunity and adventure.


Vangelis - strona bardzo nieoficjalna...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Daniel
Doświadczony
Posty: 97
Rejestracja: 31 gru 2004, 11:08
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#6682

Post autor: Daniel »

Nie, no ja Cretu z V. nie porównuję, bo przecież sam dorobek obu jest nieporównywalny. Mimo wszystko obstaję, ze Cretu też "ma rękę" ale w moim poście zadałem sam sobie lub ew. czytelnikom pytanie o "666..." i "MCMXC", tzn. przejęcie fragmentów z "666...". Jeśli chodzi o muzykę "new age" czy też jak sam określiłeś "ery wodnika" to u mnie nie wygląda sprawa tak jasno" ."New age " kojarzy mi się z tandetną i wątpliwej wartości artystycznej muzyką (tu proszę na mnie nie krzyczeć ale np. typu Stearns...).Jak zwał tak zwał ale Enigma jest pomysłowa, no ale każdy ma prawo do własnego zdania... 8)


Rejestracja dokonana ! Pozdrawiam, D.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Daniel
Doświadczony
Posty: 97
Rejestracja: 31 gru 2004, 11:08
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#6709

Post autor: Daniel »

Tak przeczytałem Twoją wypowiedż Monsoon(ie) jeszcze raz i powiem Ci, że nie dziwił bym się gdyby V. chciał nagrać coś z pomocą Sandry. Śpiewa owa niewiasta wysokim C a przecież wysokie skale śpiewu dominują na jego płytach (Anderson, Nordenstam). Ja bym Sandrę widział na jakiejś płycie V., podobnie jak Enyę na przykład. Albumy Sandry (więc i Cretu) są wysokiej próby popem, nie ustępują wg mnie albumom J&V (np.Paintings in yellow S. i Friends of mr... J&V- oba są zbliżone stylistykką). :)


Rejestracja dokonana ! Pozdrawiam, D.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

monsoon
Habitué
Posty: 1584
Rejestracja: 12 sty 2005, 10:21
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z Gdańska
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#6715

Post autor: monsoon »

wiesz, moze masz racje, ja slabo znam Sandrę, bardziej pamietam ją z jej kiszkowatych hicików z lat 80tych.

nie powiem tak, nie powiem nie...


A new life awaits you in the off-world colonies!
A chance to begin again in the golden land of opportunity and adventure.


Vangelis - strona bardzo nieoficjalna...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Daniel
Doświadczony
Posty: 97
Rejestracja: 31 gru 2004, 11:08
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja:
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#6729

Post autor: Daniel »

Tak zapewne maszprzed oczami Maria Magdalena? :) Zapewniam Cię, że ma trochę fajnych piosenek, a pisze to miłośnik muz. elektr. w każdym wydaniu! :wink: Poszukaj może "Pantings In Yellow" i "Sacred Land"... Możesz mieć inne zdanie, mi się to podoba. 8)


Rejestracja dokonana ! Pozdrawiam, D.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

toslink
Zaawansowany
Posty: 114
Rejestracja: 18 sty 2005, 13:55
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Kraków
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#8206

Post autor: toslink »

Album "666" Aphrodites Child, jak na tamte czasy z muzyką Vangelisa, uważam, że jest bardzo udany. Ja bardzo często wracam do tej pozycji. P.S. Z repertuaru Enigmy podoba mi się "Rivers of Belief", ale raczej nie słucham Enigmy.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Minister Zdrowia
Doświadczony
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2005, 17:42
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Poznań
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#9020

Post autor: Minister Zdrowia »

Cretu byl sprawnym komercyjnym producentem, ale materialu wyjatkowo lekkiego - wspolrpaca z Boney M w koncowej fazie, z Oldfieldem na Islands i produkcja albumow jego zonki. Enigma wprowadzila globalny boom na laczenie banalnych tematow z dyskotekowym rytmem, ktory spowodowal powstanie szeregu podobnych projektow - Deep Forest, Era, Schiller, Gregorian. Cala masa wykonawcow zaczela powielac linie perkusyjna znana z Enigmy, tak bardzo charakterystyczna i diabelnie chwytliwa. Na tej fali wyskoczyla tez Sahra Brightman, ktora mimo,ze jest zdolna wokalistka to ma duze sklonnosci do kiczu - pierwsze dwa albumy najlepiej o tym swiadcza. Jak jest teraz?Album Voyageur pokazal, iz Cretu bez wykorzystywania sampli z obcych zrodel prezentuje sie nad wyraz srednio, poza tym niepotrzebnie powielal dzwieki znane z poprzednich wydawnictw. Faceta tez wypalila produkcja krazkow dla Olive(obecnie skonczyl kolejny dla niej material i nie moze znaleźć wydawcy) oraz czarnoskorego wokalisty,kotry udziela sie od Screen Behind the Mirror. Az sie boje pomyslec,ze zapowiadany szosty album Enigmy na 2006 rok bedzie katastrfoalny jesli Michael sie nie przylozy i znowu odwali robote w kilka tygodni.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

eMJey
Zweryfikowany
Habitué
Posty: 1654
Rejestracja: 17 gru 2004, 2:42
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: przedmieścia Warszawy
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Vangelis, Jean-Michel Jarre, Kraftwerk, Ennio Morricone, The Future Sound of London, Amon Tobin, Aphex Twin, Boards of Canada, Bonobo
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Wiek: 39
Status: Offline

#9485

Post autor: eMJey »

Daniel pisze: ...Ja bym Sandrę widział na jakiejś płycie V., podobnie jak Enyę na przykład. ...
Fuj! Enya precz od Vangelisa. Dlaczego ja tak nie lubię jej słuchać. Ten pogłos w jej wokalu działa mi na nerwy strasznie !



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

#10177

Post autor: spawngamer »

monsoon pisze: ale w sumie wszystko to jest dokładnie słownikowym przykadem tzw. muzyki new age ery wodnika :lol: - tworznie atmosfery mistyki i tajemniczości, na okładkach obowiazkowo stonehenge albo jakies zakapturzone sylwetki, najlepiej w dębowym zagajniku, i juz wszyscy jestesmy druidami i dziećmi ziemi. dośc tanie chwyty, nie sądzicie?
myślę że prekursorem tego nurtu był Oliver Shanti jeszcze w trio Inkarnation - aco do Enigmy i 1990 ja osobiście tę płytę cenię za nowatorstwo w gatunku i daję jej wysoką notę 9/10-stworzyli swój charakterystyczny styl o czym w muzyce trudno -a potem już byli tylko naśladowcy i epigonii - nie na darmo sklepy internetowe zachęcają przy mniej znanych wykonawcach -"w stylu Enigmy"...-co do korzenii w NE to bym się skrzywił -co do Ery np. jak najbardziej - wymieszanie soft popu i NE -ale pierwsza płyta Enigmy mocno była jeszcze osadzona w el - zresztą wiadomo że Cretu tworzył rewelacyjne melodyjki na syntezatory dla ...Sandry (Maria Magdalena) - hi hi pamieta jeszcze ktoś tą dyskotekę?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

#10178

Post autor: spawngamer »

Daniel pisze:New age " kojarzy mi się z tandetną i wątpliwej wartości artystycznej muzyką (tu proszę na mnie nie krzyczeć ale np. typu Stearns...).\
Piszesz o czymś czego nie znasz ...ile płyt NE wysłuchałeś w swoimżyciu?
Poza tym nie znasz gatunków- Michael Stearns nigdy nie robił NE - jeśli coś ładnie brzmi to nie wrzucaj to do wora NE- MS tworzy muzykę el w podgatunku zwanym Space Music - sam zaś twierdzi że jest ambient composer ( spójrz na http://www.michaelstearns.com/ ) z racji choćby współpracy z Roach'em.
pzdr



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

tommsonn
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 490
Rejestracja: 21 sie 2008, 12:35
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Tomasz S
Lokalizacja: Gdańsk
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: J.M.Jarre, Vangelis, Mike Oldfield, Tangerine Dream, Kraftwerk, Schiller
Zawód:
Zainteresowania: transport,muzyka, historia, turystyka
Płeć:
Wiek: 42
Status: Offline

#110592

Post autor: tommsonn »

Nie wiem czy to odpowiedni wątek na tego typu informacje, ale zmarł Demis Roussos (współzałożyciel wraz z Vangelisem i Loukasem Siderasem zespołu Aphrodite's Child (Dziecko Afrodyty).

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title, ... aid=1143af


TomekS

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

brood.k
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 363
Rejestracja: 20 lis 2009, 20:39
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Marcin Żmuda
Lokalizacja: Poznań
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

#116364

Post autor: brood.k »

A dzisiaj piąta rocznica. Wspominkowo jeden z owoców współpracy obu panów:

https://www.youtube.com/watch?v=zrP4eMD_7fY


Vermona Sound Terror
www.sensoria666.bandcamp.com
www.kwartetproforma.com

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat