Tematy ogólnePułapki basowe w kabinie wokalowej?

Rozmowy na temat bieżącej działalności portalu MIDIMania

Moderator: fantomasz


Autor tematu
naowa
Niedoświadczony
Posty: 26
Rejestracja: 07 maja 2012, 22:57
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wielka Brytania
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

Pułapki basowe w kabinie wokalowej?

#115019

Post autor: naowa »

Zamówiłem już 8 Paneli akustycznych,
link usunięty administracyjnie
ale zebrałem informacje że najważniejszym studia elementem to pułapki basowe. Więc szybko porosiłem o wymianę na 8 pułapek basowych.
link usunięty administracyjnie
Teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem bo najbardziej zależy mi na nagrywaniu wokalu, ale muzyka też będzie z monitorów Adam A77X.
Pokój mam bardzo mały, 223 cm/ 318 cm/ 186 cm. W tym okno i drzwi.
Wiem że to wszystko powinienem inaczej zaprojektować, ale wynajmuję ten pokój i nie wolno mi robić w nim większych zmian, jak nawet dziury w ścianie.Nie chciałbym już zmieniać zamówienia, ale pomyślałem że może lepiej zmienić i np. kupić 4 tradycyjne Panele do adaptacji akustycznej i 4 pułapki basowe. Najbardziej proszę o odpowiedź, czy uważacie że będę miał w miarę na średnim poziomie nagłośnienie z ośmioma pułapkami basowymi i nic więcej? Wielkie dzięki.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#115020

Post autor: Belmondo »

naowa pisze:czy uważacie że będę miał w miarę na średnim poziomie nagłośnienie z ośmioma pułapkami basowymi i nic więcej?
Krotko: nie.

To co tam nazywaja pulapkami, to tez sa panele. Wszystkie sa szerokopasmowe. Natomiast zdecydowanie lepiej wiecej tych grubszych (100mm) niz cienszych (50mm).

Tyle paneli nie wystarczy do takiego pomieszczenia i o tym juz co najmniej dwa razy Ci pisalem.

Jezeli nie bedziesz mial nic wiecej, bedziesz mial jeszcze do tego echo, ale z tym to akurat latwiej sobie poradzic niz z rezonansami, ktorych znaczaco nie zniwelujesz 8 panelami.
Fizyki sie nie da oszukac.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony
Posty: 26
Rejestracja: 07 maja 2012, 22:57
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wielka Brytania
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#115021

Post autor: naowa »

Wielkie dzięki Belmondo. Masz wielką wiedzę i zawsze mądrze mi doradzasz. Więc pozostanę w zamówieniu 8 paneli 100mm a kiedyś jak będę miał więcej pieniędzy to dokupię coś jeszcze. Ale mam nadzieję że warto je zakupić bo coś wpłynie to na lepsze nagłośnienie, zwłaszcza podczas nagrywania wokalu?
Poza tym i tak mam problem bo wszystkie panele muszę mieć łatwe do ściągnięcia ze ścian, na wypadek gdybym musiał nagle zmieniać miejsce zamieszkania a wlaściciel aby nie robił problemów że zrobiłem mu szkody w wynajmowanym mieszkaniu.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony
Posty: 26
Rejestracja: 07 maja 2012, 22:57
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wielka Brytania
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#115022

Post autor: naowa »

Zastanawiam się jeszcze jak ustawić w moim pokoju 8 paneli. Nie wiem czy 4 panele ustawić po kątach a 4 po bokach ścian? A może po 2 panele ustawić na każdej ścianie?
Jeśli lepsza opcja jest 4 paneli w kątach pokoju, to nie wiem jak rozwiązać problem w jednym kącie z tyłu pokoju, bo dokładnie w kącie są drzwi którymi wchodzę i otwierają się do środka. Gdy są otwarte to dotykają ściany i zamykają dostęp do kąta uniemożliwiając ustawienie tam czwartego panelu.
Nie wiem też czy 2 monitory z których wydobywa się dźwięk, ustawić prosto, zamiast zakrzywione, aby skierowane były nie na kąty pokoju ale na ściany. Wielkie dzięki.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#115023

Post autor: Belmondo »

naowa pisze:Zastanawiam się jeszcze jak ustawić w moim pokoju 8 paneli. Nie wiem czy 4 panele ustawić po kątach a 4 po bokach ścian? A może po 2 panele ustawić na każdej ścianie?
Jeśli lepsza opcja jest 4 paneli w kątach pokoju, to nie wiem jak rozwiązać problem w jednym kącie z tyłu pokoju, bo dokładnie w kącie są drzwi którymi wchodzę i otwierają się do środka. Gdy są otwarte to dotykają ściany i zamykają dostęp do kąta uniemożliwiając ustawienie tam czwartego panelu.
Generalnie a) najlepiejlepiej ustawic w miejscach, ktorych wynika to z pomiarow, b) lepiej w katach niz na scianie.
naowa pisze: Nie wiem też czy 2 monitory z których wydobywa się dźwięk, ustawić prosto, zamiast zakrzywione, aby skierowane były nie na kąty pokoju ale na ściany. Wielkie dzięki.
Nie ma znaczenia w tym kontekscie.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony
Posty: 26
Rejestracja: 07 maja 2012, 22:57
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wielka Brytania
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#115025

Post autor: naowa »

Czytałem tekst związany z metodą na lusterko. Chciałem się zapytać, czy oczy drugiej osoby która pomagać będzie mi w ustawieniu lusterka, mają znajdować się blisko przy jednym monitorze a potem przy drugim? A może osoba ta ma siedzieć na biurku na którym ja będę siedział? Z tego co zrozumiałem to osoba ma siedzieć na biurku, ale nie rozumiem, bo chodzi nie o moje uszy, ale o to gdzie będzie w ściany odbijał się dźwięk.
Artykuł jest tutaj
http://zakamarkiaudio.pl/2011/11/rozmie ... -cz-2.html

Miejsca pierwszych odbić znajdujemy metodą „na lusterko”.
Prosimy o pomoc kolegę, który będzie przesuwał po bocznej ścianie lusterko podczas, gdy my siedzimy na stanowisku pracy. Panel należy powiesić tam, gdzie zauważymy kątem oka odbicie monitora w lusterku. Zazwyczaj będą to okolice połowy dystansu między monitorami a naszą głową (czyli ok. 25% długości ściany). Kolega idzie dalej, w kierunku tylnej ściany, a my odwracamy za nim głowę i czekamy na kolejne odbicie monitora – zazwyczaj będą to okolice 75% długości ściany. Tam również możemy powiesić panel.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#115026

Post autor: Belmondo »

naowa pisze:Z tego co zrozumiałem to osoba ma siedzieć na biurku
Nie, Ty masz siedziec przy biurku, a osoba ma latac przy scianach trzymajac lusterko ronolegle do danej sciany.
Finalnie trzeba sprawdzic tez biurko i tak je ustawic wraz z monitorami aby nie stanowilo powierzchni, od ktorej pierwsze odbicia dotra do Twoich uszu, co moze byc dosc rudne przy takich wymiarach pokoju.
Fizyka->kat odbicia.
Natomiast to jest generalnie malo istotne przy takim pomieszczeniu, w ktorym beda dominowac rezonanse. Lepiej te panele przeznaczyc nie na likwidacje pierwszych odbic tylko na walke z w/w.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony
Posty: 26
Rejestracja: 07 maja 2012, 22:57
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wielka Brytania
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#115027

Post autor: naowa »

Wielkie dzięki Belmondo. Nie rozumiem pewnego tematu. Wydawało mi się że jak Rozmieszczenie Elementów Adaptacji Akustycznej jest dobre, to obojętnie w jakim miejscu pokoju, efekt będzie ten sam, bardzo dobry. Więc dlaczego wszystko koncentruje się na miejscu osoby siedzącej za biurkiem, zamiast na monitorach? Z metodą na lusterko nie wiem dlaczego zamiast przybliżać mojej głowy do każdego z monitoriów to ja mam siedzieć na fotelu.
Nie wiem też jak rozwiązany jest temat z ustawieniem pod danym kątem monitorów. Jeśli monitory będą skierowane na moją twarz, to zupełnie różnić będzie się nagłośnienie w pokoju, z ustawieniem monitorów wprost na przeciwległą ścianę. Więc znów nie wiem dlaczego z miejsca fotela mam decydować o metodzie na lusterko?
Belmondo pisze: Finalnie trzeba sprawdzic tez biurko i tak je ustawic wraz z monitorami aby nie stanowilo powierzchni, od ktorej pierwsze odbicia dotra do Twoich uszu, co moze byc dosc rudne przy takich wymiarach pokoju.
Fizyka->kat odbicia.
Natomiast to jest generalnie malo istotne przy takim pomieszczeniu, w ktorym beda dominowac rezonanse. Lepiej te panele przeznaczyc nie na likwidacje pierwszych odbic tylko na walke z w/w.
Sory, ale nie do końca zrozumiałem powyższy temat. Dziękuję Belmondo za cenne informacje.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#115029

Post autor: Belmondo »

naowa pisze: Nie rozumiem pewnego tematu. Wydawało mi się że jak Rozmieszczenie Elementów Adaptacji Akustycznej jest dobre, to obojętnie w jakim miejscu pokoju, efekt będzie ten sam, bardzo dobry. Więc dlaczego wszystko koncentruje się na miejscu osoby siedzącej za biurkiem, zamiast na monitorach? Z metodą na lusterko nie wiem dlaczego zamiast przybliżać mojej głowy do każdego z monitoriów to ja mam siedzieć na fotelu.
To proste. O ile adaptacja akustyczna pomaga calemu pomieszczeniu, to male pomieszczenia, rowniez te specjalizowane do produkcji/postprodukcji (ktore w ujeciu akustyki nadal sa malymi pomieszczeniami) optymalizuje sie do obszaru/pozycji, w ktorej sie pracuje, bowiem bardzo trudno jest osiagnac idealny efekt w kazdym miejscu pomieszczenia. W tych najlepszych pomieszczeniach, np. FTB, ten obszar jest stosunkowo duzy, natomiast nadal niewielki biorac pod uwage rozmiar calego pomieszczenia.
Dlatego tez metoda na lusterko skupia sie na okreslonej pozycji (np. za biurkiem), czyli tam, gdzie sa uszy. Oczywiscie minimalizacja pierwszych odbic jest tylko jednym z elementow strojenia pokoju. Na innym etapie strojenia (i to wczesniejszym niz szukanie pierwszych odbic) optymalizuje sie pozycje monitorow i wtedy na nich sie skupia uwage.
naowa pisze: Nie wiem też jak rozwiązany jest temat z ustawieniem pod danym kątem monitorów. Jeśli monitory będą skierowane na moją twarz, to zupełnie różnić będzie się nagłośnienie w pokoju, z ustawieniem monitorów wprost na przeciwległą ścianę. Więc znów nie wiem dlaczego z miejsca fotela mam decydować o metodzie na lusterko?
Poniewaz monitory nie promieniuja punktowo roznice w ustawieniu monitorow- pod katem lub prostopadle do sciany, sa z Twojego punktu widzenia pomijalne. Masz duzo wieksze problemy.
Jeszcze raz- w miejscu fotela masz uszy. Chodzi o to aby efekt odbic (ktore a) w okeslonym zakresie czestotliwosci moga powodowac znoszenie sie dzwiekow w miejscu, w ktorym pracujesz, b) znieksztalcac przestrzeny obraz dzwieku na skutek mieszania sie dzwiekow bezposrednich i odbitych (przychodzacych z opoznieniem)), minimalizowac (tak naprawde przesuwac w czasie- wtedy mozg jest w stanie separowac dzwiek bezposredni i odbity).
naowa pisze: Sory, ale nie do końca zrozumiałem powyższy temat.
Biurko, podobnie jak sciana, ma zazwyczaj powierzchnie na tyle duza, ze stanowi plaszczyzne odbic, stad rowniez na biurku stosuje sie metode na lusterko aby stwierdzic, w ktorym miejscu te pierwsze odbicia moga miec miejsce.

W tak malym pokoju jak Twoj, glownym problemem sa rezonanse, ktore powoduja, ze dzwiek docisrajacy do Twich uszu w pozycji przy biurku jest totalnie niezrownowazony- czestotliwosciowo i czasowo. Adaptacja ma nieco wygladzic charakterystyke.
naowa pisze: Dziękuję Belmondo za cenne informacje.
Prosze Cie bardzo.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
naowa
Niedoświadczony
Posty: 26
Rejestracja: 07 maja 2012, 22:57
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wielka Brytania
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#115038

Post autor: naowa »

Jak przyjdą panele to będę jakoś kombinował w pokoju. Mam nadzieję że różnica będzie zauważalna i warto było kupić to 8 paneli. Bardzo dziękuję za info.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#115045

Post autor: Belmondo »

NIe nastawiaj sie za bardzo. Tak male pomieszczenia wymagaja ogromnej ilosci paneli. 8 to prawie jak kropla w morzu.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat