Tematy ogólneJak chronić prawnie swoje utwory

Rozmowy na temat bieżącej działalności portalu MIDIMania

Moderator: fantomasz

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kombimus
Zaawansowany
Jestem muzykiem: Tak
Kontaktowanie:
Status: Offline

Jak chronić prawnie swoje utwory

Post #45416 autor: Kombimus » 10 lut 2007, 13:26

Witam. Myślę, że część z nas, muzyków, chroni swoje dzieła. W niedługim czasie wydaję swoją płytę i nie ukrywam, że chciałbym zadbać o swoje utworki. Na horyzoncie pojawił mi się ZAiKS. Na ich stronie znalazłem procedurę zgłaszania utworów z kategorii tzw. małych praw, w której czytam:

Prawidłowe zgłoszenie utworu polega na:

II - w przypadku utworu muzycznego

* złożeniu Formularza zgłoszeniowego „A” utworu, podpisanego przez twórcę, wszystkich współtwórców albo ich następców prawnych;
* złożeniu podpisanego egzemplarza utworu muzycznego w postaci pełnego zapisu fortepianowego lub wyciągu fortepianowego, lub pełnej partytury. W przypadku zgłoszenia muzyki elektroakustycznej oraz muzyki ilustracyjnej napisanej dla potrzeb filmu lub teatru, zamiast zapisu nutowego można złożyć nośnik CD.

No właśnie, czy wystarczy CD? Dla wielu z nas byłaby to bardzo wygodna forma, jednakże mój znajomy udał się do tej zacnej instytucji, w której otrzymał informację, że wymagany jest zapis fortepianowy. Co o tym myślicie?
Piotr Krupski
http://krupski.art.pl

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

TEST
Awatar użytkownika

wojto
Stary wyga
Jestem muzykiem: Nie wiem

Post #45423 autor: wojto » 10 lut 2007, 15:28

H W D Zaiksowi hi hi. To jedna wielka sciema!!! Poczytaj jakie problemy maja chlopaki z EIS (forum) poszukaj w archiwach bo bylo juz o tym nie raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kombimus
Zaawansowany
Kontaktowanie:

Post #45424 autor: Kombimus » 10 lut 2007, 15:36

Jeśli nie tam chronić, to gdzie?
Piotr Krupski

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué

Post #45425 autor: Konrad.Kucz » 10 lut 2007, 16:02

wojto pisze:H W D Zaiksowi hi hi. To jedna wielka sciema!!! Poczytaj jakie problemy maja chlopaki z EIS (forum) poszukaj w archiwach bo bylo juz o tym nie raz.

Byłbym ostrożny w osądach. Jest wiele rzeczy nie sprawdzonych. Jak zwykle zachowałbym dystans do takich skrajnych reakcji. Taki Lutosławski mógł się zainstalować w np. angielskiej firmie tego typu, a jednak wybrał ZAIKS.

Na razie nie mamy innej alternatywy. Lepiej mieć cokolwiek niż unosić się honorem i klepać bidę.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kombimus
Zaawansowany
Kontaktowanie:

Post #45436 autor: Kombimus » 10 lut 2007, 18:06

Konradzie, czy zatem wiesz coś na temat zapisu na CD zamiast zapisu fortepianowego?
Piotr Krupski

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué

Post #45443 autor: Konrad.Kucz » 10 lut 2007, 18:50

Zapis audio zamiast nut wchodzi w rachubę tylko w przypadku tzw. muzyki ilustracyjnej nie wydawanej na CD celem wprowadzenia do sprzedaży w sklepach. Czyli jeśli tego nie wydajesz a wykorzystujesz np. w filmie lub oprawie radiowej możesz posłużyć się tylko płytą CD. W każdym innym przypadku musisz zrobić nuty, co przy obecnych możliwościach edycyjnych programów muzycznych nie wydaje się problemem. DRUKEN i cześć! :wink:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

olo81
Twardziel
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Aphex Twin, Jacek Sienkiewicz, Aron Funk, Richad Devine, Aleksi Perälä, PJ Harvey, Joy Division, Coil, Autechre, Boards of Canada, Cex, Kid606, Mikołaj Bugajak, We Will Fail, Ceephax Acid Crew, Radian
Kontaktowanie:

Post #45475 autor: olo81 » 11 lut 2007, 1:51

Polecam wszystkim podcasta z PozytywneZacisze, Rozmowa autora audycji w imieniu Polskich podcsterów z ZAIKSEM. Można pobrać w całości na dysk lub wkleić linka do winampa i osłuchać strem.
Aalternatywa dla ZAIKSA to Creative Commons
http://olo81.wikidot.com

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #45478 autor: Belmondo » 11 lut 2007, 9:06

Mialo nie byc prowokacyjnie, ale co tam :wink: . Czy naprawde w tym niszowym gatunku oplaca sie rejestrowac utwory ? Przeciez to jest wiecej zamieszania niz pozytku. No chyba, ze sie myle ? Wiec niech mi ktos czarno na bialym wksaze, jakie sa niepodwazalne zalety.

Pozdr
Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kombimus
Zaawansowany
Kontaktowanie:

Post #45482 autor: Kombimus » 11 lut 2007, 10:02

Trafne pytanie - czy to się opłaca? Z tego pytanie pojawia się kolejne - ile to kosztuje? Może ktoś wie?
Piotr Krupski

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

degorski Jaroslaw
Habitué
Kontaktowanie:

Post #45488 autor: degorski Jaroslaw » 11 lut 2007, 11:04

Ja też przychylam sie do zdania Belmonda, że nie opłaca sie chronić naszej muzyki w żadnych firmach, a zwłaszcza w ZAiKS bo.... no właśnie czy ktoś widział na bazarze pirakie CD z elektroniką ?
A co do ZaiKS, ( ja wiem moja strona tytułowa mówi sama za siebie ;-) ), żona ma podpisane umowy z nimi i jak za rok wygasna więcej tego nie zrobi,poszuka inną firmę.
Nowe wzory umów które przygotowali dla swoich klientów to już niewolnictwo, nawet jeden z muzyków założył im sprawę w sądzie i wygrał, sąd orzekł ze stosuja nielegalne praktyki.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué

Post #45489 autor: Konrad.Kucz » 11 lut 2007, 11:21

Co więc byś proponował jako alternatywę? Znając doskonale jak funkcjonuje u nas wszystko mam ciągle taki nieufny odruch czy aby nie narażam się w jakąś kolejną złodziejską firmę. Nie wiadomo co to jest. Póki co ZAIKS to mój złodziej którego znam i który uroczo z wdziękiem robi mnie w jajco :wink: :hi:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

degorski Jaroslaw
Habitué
Kontaktowanie:

Post #45491 autor: degorski Jaroslaw » 11 lut 2007, 12:00

Warto zobaczyć co Ci zaoferują inne firmy, np. te które wymienił OLO.
A właśnie Konradzie na jakich zasadach Pawlak Ci oferuje wydanie CD/ nadal jest to 50 szt. za free dla autora jako zarobek?

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #45495 autor: Belmondo » 11 lut 2007, 12:25

Konrad.Kucz pisze:Co więc byś proponował jako alternatywę?

Ale czy potrzebna jest jakas alternatywa ? O ile dobrze rozumuje zaiks zbiera kase od tych co publicznie prezentuja czyjac muzyke, a nastepnie wyplaca jakis ryczalt tworcom zarajestrowanym u nich. Pomysl ile razy musieliby Twoja tworczosc zaprezentowac w radio czy tv abys z tego mial realne pieniadze (czyt. nie psie). Imho nie topowe gatunki elektroniczne nie sa oplacalne. Zreszta w przypadku topowych gatunkow takie historie zalatwia manager.
Imho ja nie widze sensu, ale nadal oczekuje az ktos mi ten sens wskaze.
Ja w tym tygodniu bede gadal z kolesiem, ktory jest zarejestrowany i jakastam na tym zaiksie wychodzi. Zapytam jak to wszystko wyglada i dam znac.

Pozdr
Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

wojto
Stary wyga

Post #45498 autor: wojto » 11 lut 2007, 12:39

No to czekamy bo jeszcze nie slyszalem pozytywnych opini o tym Zasriksie tz. ZAiKSie :rofl:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

olo81
Twardziel
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Aphex Twin, Jacek Sienkiewicz, Aron Funk, Richad Devine, Aleksi Perälä, PJ Harvey, Joy Division, Coil, Autechre, Boards of Canada, Cex, Kid606, Mikołaj Bugajak, We Will Fail, Ceephax Acid Crew, Radian
Kontaktowanie:

Post #45500 autor: olo81 » 11 lut 2007, 12:45

Posłuchajcie podcasta z mojego poprzedniego posta.
Twórca który nie jest w zaiksie i tak jest przez niego chroniony :) jeśli jest coś nie tak zaiks w iego imieniu może egzekwować prawo.
Radio z tego powodu ma przegwizdane. Jeśli radio nie ma zgody twórcy na darmowe puszczanie jego muzyki płaci jakąś sume od jednorazowego puszczenia jego muzyki lub jakiś procęt z zysków radia (pisze jak pamiętam, w podcście wszystko jest nagrane ....)
http://olo81.wikidot.com

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué

Post #45507 autor: Konrad.Kucz » 11 lut 2007, 13:38

degorski Jaroslaw pisze:Warto zobaczyć co Ci zaoferują inne firmy, np. te które wymienił OLO.
A właśnie Konradzie na jakich zasadach Pawlak Ci oferuje wydanie CD/ nadal jest to 50 szt. za free dla autora jako zarobek?

Tak

[ Dodano: 2007-02-11, 14:05 ]
Belmondo pisze:
Konrad.Kucz pisze:Co więc byś proponował jako alternatywę?

Ale czy potrzebna jest jakas alternatywa ? O ile dobrze rozumuje zaiks zbiera kase od tych co publicznie prezentuja czyjac muzyke, a nastepnie wyplaca jakis ryczalt tworcom zarajestrowanym u nich. Pomysl ile razy musieliby Twoja tworczosc zaprezentowac w radio czy tv abys z tego mial realne pieniadze (czyt. nie psie). Imho nie topowe gatunki elektroniczne nie sa oplacalne. Zreszta w przypadku topowych gatunkow takie historie zalatwia manager.
Imho ja nie widze sensu, ale nadal oczekuje az ktos mi ten sens wskaze.
Ja w tym tygodniu bede gadal z kolesiem, ktory jest zarejestrowany i jakastam na tym zaiksie wychodzi. Zapytam jak to wszystko wyglada i dam znac.

Pozdr

Zaiks oczywiście zdziera ze mnie, ale trudno. Ja żyje z tantiemów z ilustracji muzycznych. Od lat współpracuję z firmą PARIS MUSIC która jest instytucją pośredniczącą, menagerską, dystrybucyjną. Każdego roku wydawane jest kilka płyt tematycznych. Te płyty kupują stacje radiowe i telewizyjne które następnie wykorzystują z nich muzykę jako oprawa do filmów, reportarzy itp. To wszystko przechodzi przez ZAIKS. Więc generalnie procentowo dostaje jakieś 20%. Mając ponad 20 utworów tantiemy pozwalają mi opłacać dom i żarcie. To uważam bardzo dużo. To daje mi ten komfort artysty. Wszystko ponad to zarobkowanie nie związane z muzyką, czyli designerstwo (w firmie MTJ oprawy plastyczne, okładki, plakaty itp.)
Do tego dochodzą pieniądze za ciągle gdzieś nadawane w stacjach muzycznych piosenki i teledyski FUTRA. Są jeszcze edycje składankowe na płytach i jest jeszcze reklama HORTEXu z muzyką FUTRA. Są jeszcze piose nki dla różnych artystów mojego autorstwa i oprawa jednego [autocenzura] serialu. Nieświadomie muzyka stała się moim zawodem. To wszystko wypłaca mi ZAIKS. Raz jest to 25.50zl a innym razem 5 tys. zł.

a że jestem uroczym "zdolnym artystą" o małym rozumku to nie kumam tych zawiłych prawniczych bełkotów. Jestem więc idealnym materiałem żeby ze mnie doić.

Nigdy jednak nie pomyślałbym żeby liczyć na jakieś tantiemy z mojej muzyki elektronicznej. Jest ani lepsza ani gorsza od wielu artystów parających się ambitną muzyką. Jednak żyję już na tym świecie na tyle długo w tym zasranym życiu, że pozbawiony jestem złudzeń. Bo kto w mediach puści moją muzykę?
Umówmy się że tylko Kordowicz. A on jest bardzo uczciwy i zawsze wpisuje czasy i autorów w formularzu. Polskie radio 3 zawsze płaciło i płaci.Ttego akurat jestem pewny.

Co więc szkodzi zadać sobie trud, zrobić nuty (czasem wystaczy troche pofantazjować) i zarejestrować. Zawsze może być na piwo latem. Po piwie świadomość rzeczywistości już tak nie boli.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kombimus
Zaawansowany
Kontaktowanie:

Post #45535 autor: Kombimus » 11 lut 2007, 18:34

Konradzie, w dalszym ciągu nie wiem ile będę musiał zapłacić za "ochronę"?
Piotr Krupski

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué

Post #45537 autor: Konrad.Kucz » 11 lut 2007, 18:41

Nic

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
Kombimus
Zaawansowany
Kontaktowanie:

Post #45674 autor: Kombimus » 13 lut 2007, 11:09

Skoro nic, to napewno warto wydrukować nutki i załatwić sprawę.
Piotr Krupski

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Andymian
Doświadczony
Kontaktowanie:

Post #45680 autor: Andymian » 13 lut 2007, 13:10

Jeśli nie żyjemy z muzyki, to dajmy spokój z tym Zaiksem!!! Trzeba poczytać Prawo Autorskie, gdzie jest wyraźnie napisane, że kaźdy utwór mający wartości artystyczne podlega ochronie z urzędu. Po prostu ! Jeśli ktoś bez mojej (waszej) zgody opublikuje lub w jakikolwiek sposób wykorzysta, nawet fragment utworu, dostaje w sądzie w czapę. Zaiks to bajer, no chyba, że chcemy płacić haracz. Można tam zarejestrować wydawnictwo CD, np. po to, aby dostać (kupić) hologramy, co podnosi prestiż. I nie trzeba wcale być członkiem Zaiksu. W końcu można też sprzedawać swoją muzykę spisując umowę o dzieło z zachowaniem lub sprzedażą praw autorskich. A.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Wróć do „Tematy ogólne”