SprzętKorg N5ex vs. Yamaha cs1x

Rozmowy na temat syntezatorów, modułów etc.

Moderator: fantomasz


Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

Korg N5ex vs. Yamaha cs1x

#110386

Post autor: Pszem »

Witam!
Zastanawiam się nad wyborem jednego z wyżej wymienionych syntezatorów. Będzie to początek mojej przygody z tego typu urządzeniami gdyż nigdy nie miałem okazji na klawiszach grać. Moje pytanie jest więc następujące: Który z syntezatorów jest lepszy? Który jest bardziej przystępny dla początkującego? Zaznaczam że chodzi mi o granie muzyki takiej jak Kombi, Papa Dance, OMD, Electric Light Orchestra itd... muzyka lat 80' po prostu.

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam!



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

EMO
Stary wyga
Posty: 307
Rejestracja: 03 paź 2008, 14:16
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Chodzież
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muza,dobry film,sport,fortyfikacje
Płeć:
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

#110388

Post autor: EMO »

Witam! Cenowo zapewne Yamaha wypada lepiej. Ja taką posiadam już 14 lat. Nieskomplikowana w obsludze, preferowana do gry live , ale w sytemie midi tez sobie radzi całkiem fajnie. A jak brzmi to możesz sobie posłuchać na przykładzie tego ( takie tam moje ,stare cuś ) : http://www.youtube.com/watch?v=xqitQ8ln ... EE3B3&hd=1
wszystkie utwory zrobiome tylko na cs1x, jedynie wstęp i zakończenie są "zagrane" samplami


pitek

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#110389

Post autor: Pszem »

Dziękuję za odpowiedź, faktycznie Yamaha brzmi bardzo ciekawie. Czy nada się ona do grania w stylu zespołów które podałem za przykład? Cieszy mnie niezmiernie fakt ze jest przystępna początkującym. A może jesteś w stanie powiedzieć mi coś o KORG-u N5ex?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#110391

Post autor: PM7 »

Wg. mnie to nie ma znaczenia który syntezator wybierzesz i czy to w ogóle będzie syntezator, bo jeżeli jeszcze nie grałeś na klawiszach, to ogarnięcie podstawowych rzeczy zajmie Ci sporo czasu.

Co do zespołów jakie przytoczyłeś to oni grali często albo na presetach albo jakichś nieskomplikowanych barwach, każdy keyboard ze średniej półki z ostatnich 15 lat, z dobrym silnikiem brzmieniowym (Yamaha, Korg albo Roland) będzie miał barwy które początkującemu spokojnie pozwolą poudawać takie zespoły. Znacznie większym problemem będą Twoje umiejętności niż używany instrument.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2015, 0:14 przez PM7, łącznie zmieniany 2 razy.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#110395

Post autor: Belmondo »

PM7 pisze: Wg. mnie to nie ma znaczenia który syntezator wybierzesz i czy to w ogóle będzie syntezator, bo jeżeli jeszcze nie grałeś na klawiszach, to ogarnięcie podstawowych rzeczy zajmie Ci sporo czasu.
Amen.
Nie patrz na brzmienia i nie ogladaj sie na zespoly. Tak naprawde liczy sie (po jakims czasie) jak instrument lezy w reku, a w przypadku cyfrowych zabawek wazna tez jest dostepnosc (szybkosc, latwosc) do jego parametrow.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#110398

Post autor: Pszem »

Dobrze, domyślam się że mnóstwo ćwiczeń przede mną jednak pytam dlatego, ponieważ raczej już nigdy zakupionej maszynki zmieniać nie będę. Słyszałem też że Yamaha DX7 jest fantastycznym syntezatorem ale piekielnie trudnym do ogarnięcia także chyba nawet nie mam na takie coś co patrzeć? Dziękuję za wszystkie opinie, wnioskuję, ze lepszym wyborem będzie coś tańszego i prostszego aniżeli pchanie się w te bardziej skomplikowane syntezatory.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Stefan
Habitué
Posty: 1750
Rejestracja: 27 sie 2005, 13:23
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Katowice
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#110407

Post autor: Stefan »

Dodam także że skoro Kolega chce grać muzę w stylu lat 80-tych to w zasadzie bardziej liczyć sie powinien dostep do edycji barwy monofonicznej (analogo-podobnej) a nie jakas rozbudowana polifonia. Klasyczne akordy przy syntezatorach po prostu rażą, bo kojarzą się z Modern Talking a do tego wystarczy przecież zwykły keyboard :mrgreen:
Latach 80-te rozpoczęli polifoniczni pionierzy typu: Polysix, Juno, Jupiter, a skończyli DX, SY, Poly-800, DW 6000 czy K-1.
W sieci widzę że można nabyć SY22 albo K1 w cenie do 800 zł


Biedni są nie ci, którzy mają mało, ale ci, którzy potrzebują wiele.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#110411

Post autor: PM7 »

Stefan pisze:Klasyczne akordy przy syntezatorach po prostu rażą, bo kojarzą się z Modern Talking a do tego wystarczy przecież zwykły keyboard
Przy tych zespołach które wymienił, polifonia i granie akordami jak najbardziej będą mu potrzebne.
A keyboard byłby tutaj dobrym wyborem, bo z układem autoakompaniamentu mógłby cały utwór wykonać live.

Inna sprawa że osobiście ani keyboardu ani syntezatora nie polecałbym do nauki gry na klawiszach, ani nie polecałbym uczyć się tego samodzielnie.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#110415

Post autor: Pszem »

Więc co powinienem zrobić? Dziękuję za wszelkie porady, czyli powinienem wybrać keyboard? Przepraszam, ale nie wspomniałem zapewne istotnej kwestii w tej sprawie - chciałbym też po jakiejś nauce spróbować samemu coś tworzyć małymi kroczkami i nie wiem co do tego będzie mi (prócz umiejętności gry) potrzebne. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#110420

Post autor: Belmondo »

Zapisac sie na dobre lekcje, a potem jak troche nabiezesz szlifu sam bedziesz wiedzial czego szukac i co wybrac. A potem i tak nie unikniesz zmiany, wiec nigdy nie mowi nigdy ;).


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#110423

Post autor: PM7 »

Możesz spokojnie kupić keyboard taki ze średniej półki, nawet dosyć wiekowy. Jedyne co jest lepsze w tych trochę nowszych, to to że np. można władować styl z komputera, bo do ręcznego wstukiwania każdej ścieżki trzeba mieć dobrą rytmikę, a potem krew zalewa jak prądu braknie, baterie się wyczerpią i style się kasują, ale to można olać bo na syntezatorze byś w ogóle stylów nie miał.

Natomiast keyboardowa technika gry jest dosyć biedna (lewa ręka zostaje mało sprawna), i klawiatury syntezatorowe generalnie są niewygodne i utrudniają bardzo nabranie dobrych nawyków oraz wykonywanie jakiś trudniejszych rzeczy. Ale do popeliny, Jarrów itd. się nadają.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#110425

Post autor: Pszem »

Co do lekcji na keyboardzie z tym może być problem niestety u mnie... Dziękuję jednak za wszelkie sugestie i rady są dla mnie nieocenioną pomocą. PM7 - mówisz więc żeby brać keyboard? Zakładałem raczej grę na syntezatorze, ale specjalnie wspomniałem że styczności z takimi instrumentami nie miałem ponieważ domyśliłem się że są to skomplikowane maszynki.. Ale do sedna: Jeżeli chce grać piosenki tych zespołów ale także tworzyć własne w podobnej stylistyce zważając na mój brak umiejętności powinienem wybrać keyboard czy jednak od razu "pójść na głęboką wodę" i kupić syntezator, uczyć się grać przy nim a także odkrywać jego tajniki? Przepraszam, jeżeli niektóre pytania mogą wydawać się nużące lub banalne ale naprawdę nie miałem styczności z tymi sprawami a pieniędzy zmarnować nie chce :(



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#110426

Post autor: PM7 »

Jak już wspominałem, wszystko jedno co kupisz. Bierz co tańsze.

Na syntezatorze możesz edytować barwy ale to dla nieumiejącego grać strata czasu wg. mnie, a keyboard umożliwia wysterowanie automatycznego podkładu i da się na nim ogarnąć grę samodzielnie, ale nie jest to żadne wielkie granie i na dłuższą metę sam możesz się raczej tylko nauczyć jakośtam ogarniać granie popu itp. ale nie da Ci dobrych umiejętności, za to złe nawyki.
Gra na instrumencie jest skomplikowana, a klawisze wbrew pozorom są szczególnie trudne, no chyba że ktoś gra tak jak Jean Michel Jarre, przez większość czasu proste melodyjki jedną ręką, bez panowania nad dynamiką.

Dlatego jak ktoś się chce rzeczywiście dobrze nauczyć grać, to potrzebuje nauczyciela, który zna właściwą technikę gry, zna się na biomechanice, na technikach uczenia się, a także pomaga bardzo kiedy ma psychologiczne wyczucie.
Siedzę w tym dwa lata i na instrument (używkę) wydałem może 600zł (do klasycznego grania za mało, do popu ujdzie), a na nauczycieli między 3-4tys. zł.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#110427

Post autor: Pszem »

Bardzo mi to wszystko objaśniliście, dziękuję. Widzę że koszty nauki są gigantyczne, mnie raczej na taką naukę stać nie będzie niestety gdyż to ogromny wydatek dlatego będę musiał próbować to ogarnąć na własną rękę lub z pomocą ludzi z mojego otoczenia którzy potrafią grać bo tylko to mi pozostało ( no i internetowe poradniki... ). Ostatnim moim pytaniem jest kwestia instrumentu? Jaki Keyboard na początek? Jaki Syntezator? dysponuje budżetem ok. 600-700 zł więc raczej o nówce mowy nie ma. Ale myślę że na początek wystarczy. Pozdrawiam! :smile:



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#110428

Post autor: PM7 »

Ceny normalne jak za korki.

To obejrzyj chociaż lekcje firmy Steinway:

http://www.youtube.com/results?search_q ... no+lessons



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#110429

Post autor: Pszem »

Jakieś modele keyboardów i syntezatorów na start polecacie?:)



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

virtual analog
Stary wyga
Posty: 226
Rejestracja: 08 sty 2008, 16:49
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: CCH
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy: Niekomercyjna, eksperymentalna elektronika.
Zawód: elektronik
Zainteresowania:
Płeć:
Wiek: 45
Status: Offline

#110431

Post autor: virtual analog »

Faktycznie w tej cenie to na poczatek tez bym polecil CS1x.
Polifonia 32 glosy, multitimbral , w polaczeniu z komputerowym sekwenserem (chocby jak DAW - Cockos Reaper) moze stanowic zalazek domowego studia.
Na keyboardzie muzyka,ktora bys chcial grac bedzie brzmiala mocno plastikowo :???:

Inna opcja to klawiatura midi + DAW i vsti. Jest cala masa fajnych darmowych wtyczek :smile:


Pasję i szaleństwo oddziela bardzo cienka linia...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton
Posty: 981
Rejestracja: 15 wrz 2012, 22:28
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: z nienacka
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: Wyuczony: politolog
Wykonywany: autor artykułów, pracownik administracji, marketingowiec, twórca treści dla stron marketingowych i inne bezsensowne anglicyzmy oraz wiele innych rzeczy z którymi sobie radzę choć nikt mi nie wierzy.
Zainteresowania: Wszystkie ogólne dziedziny nauki i filozofii których przedmiot nie jest nieprzewidywalny + trochę historii i kultury szeroko pojętej.
Status: Offline

#110432

Post autor: PM7 »

Amen pisze:Inna opcja to klawiatura midi + DAW i vsti. Jest cala masa fajnych darmowych wtyczek
Ale będzie jeszcze musiał kupić kartę i nagłośnienie żeby to jakoś brzmiało. A potem się może okazać że i tak są opóźnienia i do tego awarie softu.
Pszem pisze:Jakieś modele keyboardów i syntezatorów na start polecacie?:)
Cokolwiek co zabrzmi przyzwoicie.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
Pszem
Niedoświadczony
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2015, 10:09
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Oświęcim
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#110433

Post autor: Pszem »

Właśnie, jak wygląda sprawa z klawiaturami sterującymi? Jakim oprogramowaniem do nich należy się posługiwać? Myślałem o takich syntezatorach jak Yamaha SY22, Yamaha DX7 (droższa trochę opcja..) Roland D10, Yamaha cs1x ... W ogóle w keyboardach mamy "wgrane" na gotowe różne brzmienia jak np. smyczki, pianino, gitara klasyczna czy organki.. W syntezatorze także na start dostajemy pakiet takich "gotowców" do grania czy sprawa wygląda jakoś bardziej skomplikowanie?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Stefan
Habitué
Posty: 1750
Rejestracja: 27 sie 2005, 13:23
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Katowice
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#110434

Post autor: Stefan »

Kup sobie Kawai K1 II (jest na Allegro za 500 zł). Porządna klawiaturka, multitimbral (kilka instrumentów może grać na raz), blok efektów a w internecie pewnie znajdziesz barw do woli.
Grałem kiedys na tym, ma całkiem "poważne" barwy - jest to z pewnością SYNTEZATOR


Biedni są nie ci, którzy mają mało, ale ci, którzy potrzebują wiele.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat