Rock ProgresywnyGazpacho - Tick Tock 2009

Droga do Rocka Elektronicznego

Moderatorzy: fantomasz, yeske

Autor tematu
esflores
Beton
Jestem muzykiem: Nie wiem
Kontaktowanie:
Status: Offline

Gazpacho - Tick Tock 2009

Post #81435 autor: esflores » 17 lis 2009, 16:42

Wiedziony zachętą kolegi Mariusza a także entuzjastycznymi recenzjami, zagarnąłem porcję Gazpacho Tick Tock w swoje macki. Od razu przyznaję, że zbyt pochlebne opinie i brak krytyki, budzą w moim schizo-paranoidalnym umyśle natychmiastowe wątpliwości.
Gazpacho to potrawa(zupa chłodnikowa) podawana raczej na zimno - można dodać jajeczko na twardo i odpowiedni przyprawić. Pycha i jakie to zdrowe.
Norweski zespół podaje nam tę potrawę raczej na ciepło. Płytę rozpoczyna obiecująca agresywna gitara, która niestety niknie i łagodnieje w otchłani oniryczno-czarującego klimatu afrykańskiej pustyni (czarującego pod warunkiem gdy wiemy, ze gdzieś blisko jest oaza).
Tick Tock jest bowiem epickim utworem koncepcyjnym traktującym o niezłomnym instynkcie przetrwania w obliczu bardzo niesprzyjających warunków do życia. Czyli duch kontra materia. Po szczegóły proszę sie udać do innych recenzji.

Mała dygresja -
Gdzieś tak w połowie lat 80-tych straciłem serce do rocka progresywnego - brzmienia i przekaz ówczesnej muzy stał sie dla mnie zbyt liryczny i łagodny. To co mnie fascynuje i przyciąga do muzyki w ogóle, to jej zdolność do prowokowania refleksji, zagadkowość, wieloznaczność, pobudzenie chęci do dalszych poszukiwań.Debiut Marillion na początku lat osiemdziesiątych dawał pewne nadzieje, kapela skręciła jednak w rejony, które mnie osobiście nie poruszały - wraz z Marillion w sukurs ruszyli inni.
Po wielu wielu latach Gazpacho miało szczęście suportować Marillion i jak to bywa w życiu nie pozostało to bez skutków. Młodzi norwegowie bardzo dobrze poczuli się w tej konwencji a najnowszą płytą udowadniają, że już dawno przeskoczyli swoich mistrzów.
I bynajmniej nie jest to nurt nu progressive bo Gazpacho jest mniej pikantne, raczej bardzo subtelne , mam na myśli brzmienie . Muzyka tego zespołu przypomina zmiksowane w blenderze echo progresu z lat jego świetności. Na mój gust zbyt długo miksowane.
Kapela osiąga bowiem brzmienie idealnie wyważone, poszczególne partie są dobrze słyszalne, melodie klarowne i tęskne, wokal na dobrym poziomie, zapewne też i świetne teksty (inspirowane światową literaturą) - realizacja w sumie perfekcyjna.
Ale muzyka nie musi być perfekcyjna, tak solidna i dosłowna - panowie z Norwegii nie zostawiają nam niczego, co moglibyśmy dopowiedzieć od siebie. To lita zamknięta forma.

Ktoś powiedział mądrze (nie zdradzę kto), że muzyka i odbiorca powinni tworzyć w procesie słuchania jakieś nowe wartości razem. I to czasami za każdym razem inne wartości.

Gazpacho stworzyli ją samodzielnie i dobrze - wielu ludziom to odpowiada, wartko opowiedziana niezwykle przejmująca historia, piękne i żywe emocje. Jeśli tego szukasz w muzyce to TicK Tock jest dla Ciebie. Czarujący, nastrojowy, kolorowy (z przewagą piaskowego), subtelny , przepełniony ładnymi melodiami, album złożony z wieloczęściowych wątków - łagodny i urokliwy nowoczesny progres. Wspaniałe zwieńczenia poszczególnych części.

Słuchajcie nie zwlekajcie - rzeczywistość za oknem tchnie złowrogą , wilgotną, stęchłą mgłą. A tu wspaniała podróż, której bohaterowie W pustyni i w puszczy czuliby się jak u siebie w domu.
W odróżnieniu od Mariusza umieszczam utwór finałowy w wersji live:
http://www.youtube.com/watch?v=Z8r_1AHAj3o
Ostatnio zmieniony 17 lis 2009, 20:39 przez esflores, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

TEST

Autor tematu
esflores
Beton
Kontaktowanie:

Post #82072 autor: esflores » 19 gru 2009, 0:36

Obrazek

Norweska grupa Gazpacho, grająca atmosferycznego rocka, w kwietniu 2010 roku przyjedzie na trzy koncerty do Polski.
czytaj więcej
Ostatnio zmieniony 19 gru 2009, 0:37 przez esflores, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
esflores
Beton
Kontaktowanie:

Post #83275 autor: esflores » 01 lut 2010, 21:56