Rock ProgresywnySBB w Toksyna FM

Droga do Rocka Elektronicznego

Moderatorzy: fantomasz, yeske


Autor tematu
toksyna fm
Stary wyga
Posty: 227
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Straszyn
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

SBB w Toksyna FM

#92425

Post autor: toksyna fm »

W trakcie audycji Romantycy Rocka (19.00-20.30) rozpoczniemy cykl audycji poświęconych twórczości grupy SBB połączonych z wywiadami z liderem grupy Józefem Skrzekiem
SBB (najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build) – polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB w całym okresie swojej działalności rozwijał kilka stylów muzycznych: blues rock, jazz-rock czy wreszcie rock progresywny.
Pierwsza płyta, SBB, nagrana w 1974 rozeszła się błyskawicznie, osiągając na czarnym rynku cenę czterokrotnie wyższą od detalicznej. Muzyka znajdująca się na płycie, głównie bluesowo-jazzrockowa nawiązuje brzmieniem do Hendriksa, czy The Cream z silnym brzmieniem fortepianu i gitary basowej. Kolejna płyta '"Nowy Horyzont" wkracza już w brzmienia rocka progresywnego, które są obliczem zespołu do dnia dzisiejszego. Przykładem jest suita rockowa "Wolność z nami", na której oprócz jedynych w swoim rodzaju solówek gitarowych Apostolisa słyszymy wzniosłe partie fortepianu i łagodne, intrygujące brzmienia minimooga, który staje się swego rodzaju wizytówką zespołu.
Po "Nowym Horyzoncie" przyszedł czas na dwie kolejne płyty – "Pamięć" i "Ze słowem biegnę do ciebie". Płyty to stopniowe przejście w kierunku przemyślanych kompozycji progresywnych na miarę tamtych lat. W kompozycjach słyszymy organy Hammonda, syntezatory Mooga – głównie minimooga, na których sztukę gry Józef Skrzek opanował do perfekcji. W latach 70. SBB odnosiło wielkie sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą, wiele koncertując w Czechosłowacji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Danii czy na Węgrzech. Zespół został rozwiązany w 1980 po nagraniu płyty "Memento z banalnym tryptykiem". Po rozwiązaniu zespołu Józef Skrzek kontynuuje karierę solową W latach 90. nie powstała żadna nowa płyta studyjna, natomiast zespół opublikował kilka płyt koncertowych. Spośród nich wyróżniała się "SBB w filharmonii", planowana już od dawna przez Skrzeka. Projekt z orkiestrą symfoniczną miał powstać już przy okazji płyty "Ze słowem biegnę do ciebie", jednak ówczesny wydawca, Polskie Nagrania, nie zdobył odpowiednich środków. Rok 2000 to kolejny powrót zespołu na scenę rockową. W 2004 wytwórnia Metal Mind Productions wydała reedycje wszystkich katalogowanych płyt zespołu, wzbogaconych o bonusy.Tym razem zespół skrócił formy muzyczne (suity) na rzecz przemyślanych utworów rockowych. Nadal wykorzystywany był minimoog, jednak brzmienie stało się ostrzejsze o czym świadczył przykładowo utwór "Skała" z albumu "The Rock".
kontakt: romantycyrocka@toksyna.fm


Toksyna FM - Niezależna Republika Dźwięku !!!

www.toksyna.fm
tel./fax: 058 691 28 88
e-mail: biuro(at)toksyna(dot)fm

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

maius
Twardziel
Posty: 665
Rejestracja: 01 sty 2009, 15:52
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Czarnylas
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: Muzyka Historia Fantastyka
Status: Offline

#92981

Post autor: maius »

Dzisiaj powtórkowa audycja, ale zapamiętałem ją ze względu na wyjątkowość lidera tej grupy. Jeśli ktoś chciałby usłyszeć człowieka obdarzonego charyzmą to właśnie dzisiaj, w tym wywiadzie.

...a tak przy okazji buszowania po necie:

coś świeżego...

SBB - Gwiazda wieczoru III Rock Open Air Festival w Siedlcach 25-06-2011

http://www.youtube.com/watch?v=yT8OKJgx ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=PS3rSSHW ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=HUhY2KJm ... re=related


... i coś starszego


Józef Skrzek - Leśniczówka (Opole '86) 1

http://www.youtube.com/watch?v=R7p1Id8xtdI

Józef Skrzek - Leśniczówka (Opole '86) 2

http://www.youtube.com/watch?v=4jSARuo4 ... re=related
Ostatnio zmieniony 04 lip 2011, 18:12 przez maius, łącznie zmieniany 2 razy.


Pax Vobiscum

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Autor tematu
toksyna fm
Stary wyga
Posty: 227
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Straszyn
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#94043

Post autor: toksyna fm »

W najbliższy poniedziałek w ramach audycji Romantycy Rocka od 19.00 do 20.30(e-mail romantycyrocka@toksyna.pl) powrócimy do spotkań z muzyką grupy SBB i wywiadów z liderem zespołu Józefem Skrzekiem. W trakcie najbliższej audycji zaprezentujemy płytę „Nastroje”. Album ten jest pierwszym studyjnym zapisem muzyki zespołu od ukazania się „Memento z banalnym tryptykiem”. Tworzeniu tego albumu towarzyszyły niezwykle pozytywne emocje na które to wpływ miała praca w nad polskim morzem.


Toksyna FM - Niezależna Republika Dźwięku !!!

www.toksyna.fm
tel./fax: 058 691 28 88
e-mail: biuro(at)toksyna(dot)fm

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat