Nowe brzmienia, nowe rytmyBoards of Canada - nowa czy już jednak stara elektronika?

... czyli nowa elektronika...

Moderator: fantomasz

Awatar użytkownika

Autor tematu
smith
Habitué
Posty: 1239
Rejestracja: 31 mar 2004, 1:29
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: planeta Ziemia
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

Boards of Canada - nowa czy już jednak stara elektronika?

#97155

Post autor: smith »

Nie mogłem odmówić sobie przyjemności odpalenia pierwszego wątku na nowym sub-forum :)

Otóż kilka lat wstecz odczuwając znużenie szkołą berlińską (tą starą i tą nową - cokolwiek to znaczy) odkryłem Boards Of Canada. Z niemałym opóźnieniem bo dobrych kilka lat po wydaniu płyty "Geogaddi". Wiedziałem, że wydawcą jest wytwórnia Warp i od razu spodziewałem sie muzyki w stylu Aphex Twina lub Autechre i jakież było moje zaskoczenie, że słyszę cos innego. Co dziwne, pierwsze wrazenie mialem takie jakby ktos polaczyl ekperymenty brzmieniowe z nostalgiczna elektronika z lat 70-tych (to wina tych wstawek rodem z filmow dokumnetalnych z tamtego okresu). No i efekt pływającej prędkości przesuwu taśmy, który zwykle nieporządany stał się znakomitym ornamentem. Nareszcie usłyszalem cos, co nie powiela po raz kolejny utartych schematow a zarazem nie stanowi niestrawnego jazgotu ani niestrawnego eksperymentu, cos w czym czuc bylo doskonała i co najwazniejsze swobodna zabawe tworcow, bez silenia sie na oryginalnosc.

Potem okazalo sie, ze jest wielu nasladowcow (glownie znalezionych na myspace), z ktorych najbardziej utkwil mi w pamieci Tycho. Ponoc sa tacy, co twierdza ze to Tycho bylo przed BoC i to ci drudzy sie wzoruja ;).

Od ostaniej plyty BoC (wydanej w 2005r.) nowa plyta to jak na razie przedmiot spekulacji niemal tego samego kalibru co nowy material Kraftwerk.

Czy zatem BoC to juz legenda, a byc moze nawet klasyke (wszak wypracowali wlasny styl ktory znalazl mnostwo nasladowcow jak i stanowi inspiracje juz nie koniecznie wylacznie dla nasladowcow) czy jednak nadal moze uchodzic za synonim nowoczesnej elektroniki? A moze juz jest taka przeszloscia, ze zaden nowy material nie powstanie, a sluch o kapeli zaginie "bo takie mamy czasy" ?


::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#97255

Post autor: jman »

Hej

Jako fanatyk BoC odpowiem: nowa płyta prawdopodobnie jest już gotowa. Były pogłoski, że będzie to podwójny krążek - ale to nic pewnego. BoC pracują bardzo wolno, ale zawsze z doskonałym skutkiem. Więc może w tym roku. Czekamy.

Przełomem w historii BoC był krążek "Music Has The Right To Children", dla mnie jedno z "pokoleniowych" doświadczeń drugiej połowy lat '90 :-) Do dziś to ich najważniejszy album, choć nie najlepszy. Najlepszy jest "Geogaddi" - bo najbardziej spójny, dopracowany, wciągający.

To są nowe brzmienia lat '90, a więc dziś już rzeczy traktowane w kategoriach klasyki. Bo dziś nowe są takie dźwięki, jak Andy Scott, The Weeknd, Toro Y Moi...

Szukając dźwięków odnoszących się do BoC warto sprawdzić nagrania Bibio - artyści się wzajemnie inspirowali.

Pozdro!



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Geronimo
Habitué
Posty: 1350
Rejestracja: 11 wrz 2004, 20:16
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Zielona Góra
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: geodeta
Zainteresowania: muzyka elektroniczna
Status: Offline

#97275

Post autor: Geronimo »

posłuchałem Boards of Canada zachęcony Waszym wątkiem.

I powiem tak: nie robi to na mnie żadnego wrażenia.Znacznie bardziej zacny jest Robin Storey czyli Rapoon.W takiej stylistyce moim zdaniem nie ma sobie równych.

Przykro koledzy, ale Boards of Canada
odpada

i nawet się rymuje,he,he,ten kiepski wierszyk :cool:



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#97294

Post autor: jman »

Rapoon też jest świetny, choć to nieco cięższe klimaty. Przy Rapoon BoC to pop :-)



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

DeLong
Habitué
Posty: 1176
Rejestracja: 01 paź 2006, 9:23
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Dokąd?
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#97437

Post autor: DeLong »

Trudno się zgodzić z twierdzeniem ze albumy (oraz co ważniejsze - ich stylistyka) sprzed prawie 15 lat to nowa elektronika. No chyba ze wszystko co powstała po klasycznym berlinie jest nowe...
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2012, 18:50 przez DeLong, łącznie zmieniany 1 raz.


No hay caminos, hay que caminar...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
smith
Habitué
Posty: 1239
Rejestracja: 31 mar 2004, 1:29
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: planeta Ziemia
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#103295

Post autor: smith »

Po 8 latach BoC wraca z nową płytą. Cała kampania związana z dystrybucją tej informacji była dość nietypowa - zaczęło się od rzekomego vinylu "znikąd", na którego okładce widnialo:

------/------/------/XXXXXX/------/------

a w nagraniu szumy i recytacja jakiś cyfr.

Potem cyfry i ich umiejscowienie pojawiały się w różnoraki sposób, oczywiście wszystko stymulowane mocno internetem (facebook, fora).

Koniec końców oficjalna strona Boards Of Canada przekierowuje na "http://cosecha-transmisiones.com/" gdzie ... trzeba podać hasło. Do całego ciągu brakowało 6 cyfr, w końcu "ktoś" je znalazł (nie wnikam, czy ktoś z wtajemniczonych w kampanię, czy ktoś coś tam pohackował w java-scriptach): hasło ma postać: 699742628315717228936557813386519225

"Tomorrow's Harvest" ma się ukazać 10 czerwca 2013. Zajawka jest dość mroczna, tytuły utworów też nie tchnią przesadnym optymizmem:

https://bleep.com/boards-of-canada-tomorrows-harvest

Ciekawa kampania reklamująca płytę, masa ludzi wciągnęła się w szukanie kodów, nierzadko we wręcz paranoiczny sposób doszukując się we wszystkim co otacza :).

http://pitchfork.com/news/50463-boards- ... s-harvest/
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 20:06 przez smith, łącznie zmieniany 1 raz.


::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#103302

Post autor: jman »

Sześć "tajemniczych" winyli trafiło do wybranych sklepów na całym świecie. Na każdym winylu był ten sam fragment muzyki (nie szumu) plus recytacja kolejnych części kodu do strony.

To będzie pierwszy premierowy materiał od wydanej w 2006 epki "Trans Canada Highway". Cieszę się jak dziecko, bo dla mnie BoC to muzyczne sacrum :-)

Zarówno "Music Has The Right To Children" jak i "Geogaddi" to już klasyka elektroniki. Oczywiście fanom TD czy Vangelisa nie musi się podobać (bo przecież "to wszystko już było na Phaedra"), dla mojego rocznika to jednak rzeczy pokoleniowe :-)

I nie jest to nowa elektronika. Nowa elektronika to post-dubstep ;-)

Pozdro!
K.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#103515

Post autor: jman »

Klasycy elektroniki wracają. Pierwszy fragment jest wspaniały:

http://www.youtube.com/watch?v=2jTg-q6Drt0

ps. Dla wapniaków: tak wiem, było na Phaedra, Spiral i Oxygene.

:)



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Sunset
Zweryfikowany
Niedoświadczony
Posty: 29
Rejestracja: 14 mar 2013, 20:15
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Polska
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Status: Offline

#103519

Post autor: Sunset »

Pierwszy singiel z albumu jest naprawdę świetny :) Czekam na resztę.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
smith
Habitué
Posty: 1239
Rejestracja: 31 mar 2004, 1:29
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: planeta Ziemia
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#103523

Post autor: smith »

Ten kawałek bardzo podsycił mi apetyt na całość. Bardzo mi pasuje tego typu elektronika w ich wykonaniu, słychać, że to BoC w swoim własnym stylu - wiem, że naśladowców też już mają setki, ale i tak pozostaną jedyni w swoim rodzaju, nawet jesli beda powielac samych siebie to im wolno to robic.
Bardzo podoba mi się cała kampania, najpierw te kody i zagadki, teraz publiczny "pokaz" jednego z utworów na placu Shibuya w Tokyo, internauci robia reszte roboty umieszczajac filmiki na YT - to jest dopiero predkosc i zasieg informacji. Nastepnie oficjalny klip zostaje umieszczony na profilu BoC. Nie moge sie doczekac calej plyty :).

W ogóle jak to się dzieje, ze człowiek czeka z utesknieniem i niecierpliwoscia zeby uslyszec ok. godziny dzwiekow ? :)


::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

yeske
Zweryfikowany
Dyżurny Inżynier
Posty: 4257
Rejestracja: 29 mar 2004, 12:53
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Jarek Wiktorowicz
Lokalizacja: Warszawa
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: Klaus Schulze |'|, Tangerine Dream |'|
Zawód: Inżynier elektronik
Zainteresowania: Muzyka Elektroniczna, aktywność fizyczna, literatura S-F, podziwianie piękna, dłubanie w nosie
Płeć:
Wiek: 61
Kontakt:
Status: Offline

#103524

Post autor: yeske »

Qrde, fajne to... :oops:


Jαrεκ

Zacząłem podejrzewać,
a teraz boję się, że wiem na pewno.
[José Carlos Somoza]

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
smith
Habitué
Posty: 1239
Rejestracja: 31 mar 2004, 1:29
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: planeta Ziemia
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#103533

Post autor: smith »



::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#103534

Post autor: jman »

Jestem niesamowicie podekscytowany - tym bardziej, że kolejny fragment pojawił się wczoraj, i też jest doskonały!

Kolejna niespodzianka, publiczność festiwalu Movement w Detroit mieli szczęście wysłuchać tego:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... CjwVQPT2Jw

Ach! :-)
W ogóle jak to się dzieje, ze człowiek czeka z utesknieniem i niecierpliwoscia zeby uslyszec ok. godziny dzwiekow ?
Tak jak napisałeś, oni są zupełnie unikalni. Kazali czekać osiem lat. Brzmieniowo płyta będzie bliżej genialnego "Geogaddi". Mam wyliczać dalej? :-)
Ostatnio zmieniony 27 maja 2013, 22:44 przez jman, łącznie zmieniany 1 raz.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
smith
Habitué
Posty: 1239
Rejestracja: 31 mar 2004, 1:29
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: planeta Ziemia
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#103537

Post autor: smith »

jman pisze:Kolejna niespodzianka, publiczność festiwalu Movement w Detroit mieli szczęście wysłuchać tego:

http://www.youtube.com/wa...d&v=HCjwVQPT2Jw
Chyba jednak czegos znacznie lepszego ;) (cos sie zle link wkleil, albo nie ten co trzeba).

http://www.youtube.com/watch?v=EMsQo2EZNeU

[ Dodano: 2013-05-28, 18:26 ]
Wczoraj mialo miejsce "listening party", w miejscu opuszczonego water-parku 140 mil od Los Angeles:

http://www.youtube.com/watch?v=0BIv8Kd2kMo

Event oczywiscie konsekwentnie propagowany przez tzw. viral-marketing - pokazala sie zajawka na twitterze BoC w postaci obrazka jak ponizej, reszte dopelnili internauci (no, po drodze jeszcze byl krotki filmik z mocno znieksztalconą reklama z TV z lat 80-tych, kiedy park zaczynal dzialanosc)

Obrazek

Zdjęcie przedstawia zdjecie lotnicze (google maps?) miejsca.

Przybyli sluchacze mieli okazje wysluchac calej plyty, w jednej z recenzji na forum zespolu widzialem porownanie do... albumu Phaedra TD (ponoc kawalek z moogowymi arpeggiami). Niektore brzmienia budzily we mnie podobne skojarzenia juz przy pierwszej zajawce plyty, konkretnie plamy i drony z bootlegowego TD z kilku koncertow w 1975 roku.


::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
smith
Habitué
Posty: 1239
Rejestracja: 31 mar 2004, 1:29
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: planeta Ziemia
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Kontakt:
Status: Offline

#103722

Post autor: smith »

Widzę, że z wątku zrobił się mój monolog - cóż, będę kontunuował :):

Płyta już się ukazało i jeśli miałbym ją zarekomendować na tym forum to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że i "betoniarzom" i mniej ortodoksyjnym miłośnikom klasycznej elektroniki a także miłośnikom soundtracków ta płyta będzie się podobać. Oczywiście nie należy oczekiwać drugiego Ricochet czy Oxygene. Płyta jest zrobiona z klimatem, trochę w konwencji soundtracku do filmu, którego nie ma, za to w bardzo sugestywny sposób pobudza wyobraźnię i przywołuje obrazy. Dużo w niej i analogowej elektroniki i udziwniających dodatków - ale z zachowaniem równowagi, smaku i harmonii.
To co mnie się najbardziej podoba to konsekwentne zachowanie atmosfery z charakterystyczną dwuznacznością, zagadkowością jak to zwykło u BoC być. Płyta trochę mroczna, ale nie spodziewajcie się mrocznych dronów i stojących brzmień itp. elementów zwykle kojarzących się z dark-ambientem - kompletnie inna bajka. Ona jest mroczna raczej ze względu na to, że ładunek emocjonalny jest bardzo duży - nie wiem co takiego stało się w życiu braci, że dali upust w takiej właśnie muzyce, czy to kwestia spojrzenia na świat z perspektywy niepewności przed czymś co nieuchronne (taka sprzeczność trochę, ale taka właśnie jest ta muzyka). Do tego dochodzi odrobina zabawy - struktura utworów nie jest przypadkowa (nie zdradzę wszystkiego, żeby nie psuć zabawy, ew. poszukajcie na innych forach), trochę zaszyfrowanych wiadomości w samych utworach (zaszyte sample, głosy itp), anagramy w tytułach itd. Nie ma też przesadnych, hałaśliwych eksperymentów czy skrajności, są harmonie i melodie, wielowarstwowość, a do tego kilka charakterystycznych już dla BoC patentów brzmieniowych czy harmonicznych.
Panowie w 100% trafili w mój gust, stąd te moje peany na temat tej płyty, podejrzewam, że gdyby następną wydali w identycznych klimatach niejako powielając swoje pomysły to z pewnością im to wybaczę :). Tylko pewnie znów przyjdzie czekać 8 lat (jeśli nie dłużej...)

:listen:


::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

DiKey
Zweryfikowany
Beton
Posty: 965
Rejestracja: 31 mar 2004, 8:26
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Damian Koczkodon
Lokalizacja: Prosto z chmur
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Zazwyczaj słucham samego siebie, bo lubię :)
Zawód: Nie sprawię ci zawodu :)
Zainteresowania: Wszystko co warte mojego czasu, nie interesuje mnie jednak życie sąsiadów :)
Płeć:
Wiek: 59
Kontakt:
Status: Offline

#104704

Post autor: DiKey »

Wysłuchałem całej płyty "Tomorrow's Harvest". Faktycznie, muzyka daje się słuchać z przyjemnością. Nie jest to jednak żadne novum. Po prostu zagrane według pewnych schematów. Sprawnie i profesjonalnie... Ale nic więcej...



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#104708

Post autor: jman »

Nie jest to jednak żadne novum. Po prostu zagrane według pewnych schematów. Sprawnie i profesjonalnie... Ale nic więcej...
To samo zapewne starzy gitarowi wyjadacze mówili w '91 o "Nevermind" Nirvany. Oj DiKey, idealnie wpisujesz się w obraz muzycznego dinozaura. "Kiedyś to były czasy", co nie? :-)

Pozdro!
K.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

DiKey
Zweryfikowany
Beton
Posty: 965
Rejestracja: 31 mar 2004, 8:26
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Damian Koczkodon
Lokalizacja: Prosto z chmur
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Zazwyczaj słucham samego siebie, bo lubię :)
Zawód: Nie sprawię ci zawodu :)
Zainteresowania: Wszystko co warte mojego czasu, nie interesuje mnie jednak życie sąsiadów :)
Płeć:
Wiek: 59
Kontakt:
Status: Offline

#104709

Post autor: DiKey »

Każde pokolenie ma swój czas, to fakt. Jednak kiedy tak sobie pomyślę, że moi rodzice rocznik 1941, słuchali jednak dość hałaśliwej i często prymitywnej muzyki lat 60. (nie do końca generalizując, bo były i rzeczy liryczne, ambitne i refleksyjne), a obecne młode pokolenie słucha skandowanych koszmarków - to wolę być osłuchanym dino z wysmakowanym gustem, niż odbiorcą wszystkiego co podają media. Zresztą, bardziej interesuje mnie samodzielne dłubanie w dźwiękach niż słuchanie popłuczyn.. A BoC jest ok -absolutnie nic do nich nie mam.
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2013, 10:16 przez DiKey, łącznie zmieniany 2 razy.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

jman
Habitué
Posty: 1039
Rejestracja: 26 wrz 2005, 18:19
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Wrocław
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#104714

Post autor: jman »

obecne młode pokolenie słucha skandowanych koszmarków
Masz na myśli hiphop?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

DiKey
Zweryfikowany
Beton
Posty: 965
Rejestracja: 31 mar 2004, 8:26
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Damian Koczkodon
Lokalizacja: Prosto z chmur
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy: Zazwyczaj słucham samego siebie, bo lubię :)
Zawód: Nie sprawię ci zawodu :)
Zainteresowania: Wszystko co warte mojego czasu, nie interesuje mnie jednak życie sąsiadów :)
Płeć:
Wiek: 59
Kontakt:
Status: Offline

#104715

Post autor: DiKey »

Tak, bunt dla samego buntowania się. Duża dawka agresji w słowach i sama "muzyka", działają baaardzo drażniąco na mój dino węch ;)
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2013, 23:38 przez DiKey, łącznie zmieniany 1 raz.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat