Inni muzycy polscyZmarł Romuald Lipko

Dyskusje o muzykach, dla których nie zostały otwarte osobne fora.

Moderatorzy: fantomasz, monsoon, radek tymecki

Awatar użytkownika

Autor tematu
tommsonn
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 490
Rejestracja: 21 sie 2008, 12:35
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Tomasz S
Lokalizacja: Gdańsk
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: J.M.Jarre, Vangelis, Mike Oldfield, Tangerine Dream, Kraftwerk, Schiller
Zawód:
Zainteresowania: transport,muzyka, historia, turystyka
Płeć:
Wiek: 42
Status: Offline

Zmarł Romuald Lipko

#116377

Post autor: tommsonn »

Zmarł Romuald Lipko. Twórca wielu polskich przebojów. Założyciel i lider Budki Suflera ale i genialny kompozytor. Można śmiało powiedzieć, że co trzeci polski przebój stworzył właśnie on. Dzięki niemu swą karierę muzyczną zawdzięczają takie piosenkarki jak, Urszula, Izabela Trojanowska, Zdzisława Sośnicka i nie tylko. Komponował muzykę dla wielu artystów a także muzykę do filmu (Alabama). Miałem okazję rozmawiać z Panem Romualdem podczas spotkania z fanami w "Rock Cafe", wiem że był zafascynowany muzyką Mike'a Oldfielda, zaraz po rozwiązaniu Budki planował płytę z innymi artystami, na wzór płyt koncepcyjnych Oldfielda, niestety planu tego nigdy nie zrealizował. Prywatnie, bardzo sympatyczny człowiek. W muzyce pop, to on jako jeden z pierwszych, obok Czesława Niemena czy Sławomira Łosowskiego zaczął tworzyć w oparciu o syntezatory. W załączeniu jeden z najgenialniejszych utworów Pana Romualda Lipko, "Czas czekania, czas olśnienia", piękna syntezatorowa muzyka i nawet Krzysztof Cugowski daje radę:

https://www.youtube.com/watch?v=rno7rqx ... rt_radio=1

W Twórczości Romualda Lipko, są i wątki el-muzyczne. Kompozycja "Wielki odlot", która była ścieżką dźwiękową do filmu "Alabama", znalazła się na debiutanckiej płycie Urszuli:

https://www.youtube.com/watch?v=7t5p13uwpcI

pozdrawiam


TomekS

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
tommsonn
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 490
Rejestracja: 21 sie 2008, 12:35
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Tomasz S
Lokalizacja: Gdańsk
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: J.M.Jarre, Vangelis, Mike Oldfield, Tangerine Dream, Kraftwerk, Schiller
Zawód:
Zainteresowania: transport,muzyka, historia, turystyka
Płeć:
Wiek: 42
Status: Offline

#116381

Post autor: tommsonn »

tommsonn pisze:Zmarł Romuald Lipko. Twórca wielu polskich przebojów. Założyciel i lider Budki Suflera ale i genialny kompozytor. Można śmiało powiedzieć, że co trzeci polski przebój stworzył właśnie on. Dzięki niemu swą karierę muzyczną zawdzięczają takie piosenkarki jak, Urszula, Izabela Trojanowska, Zdzisława Sośnicka i nie tylko. Komponował muzykę dla wielu artystów a także muzykę do filmu (Alabama). Miałem okazję rozmawiać z Panem Romualdem podczas spotkania z fanami w "Rock Cafe", wiem że był zafascynowany muzyką Mike'a Oldfielda, zaraz po rozwiązaniu Budki planował płytę z innymi artystami, na wzór płyt koncepcyjnych Oldfielda, niestety planu tego nigdy nie zrealizował. Prywatnie, bardzo sympatyczny człowiek. W muzyce pop, to on jako jeden z pierwszych, obok Czesława Niemena czy Sławomira Łosowskiego zaczął tworzyć w oparciu o syntezatory. W załączeniu jeden z najgenialniejszych utworów Pana Romualda Lipko, "Czas czekania, czas olśnienia", piękna syntezatorowa muzyka i nawet Krzysztof Cugowski daje radę:

https://www.youtube.com/watch?v=rno7rqx ... rt_radio=1

W Twórczości Romualda Lipko, są i wątki el-muzyczne. Kompozycja "Wielki odlot", która była ścieżką dźwiękową do filmu "Alabama", znalazła się później na płycie Urszuli "Malinowy król" z 1984 roku:

https://www.youtube.com/watch?v=7t5p13uwpcI

pozdrawiam


TomekS

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
tommsonn
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 490
Rejestracja: 21 sie 2008, 12:35
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko: Tomasz S
Lokalizacja: Gdańsk
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy: J.M.Jarre, Vangelis, Mike Oldfield, Tangerine Dream, Kraftwerk, Schiller
Zawód:
Zainteresowania: transport,muzyka, historia, turystyka
Płeć:
Wiek: 42
Status: Offline

#116382

Post autor: tommsonn »

del.


TomekS

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

greenocean
Zweryfikowany
Doświadczony
Posty: 80
Rejestracja: 24 mar 2009, 0:35
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Giżycko
Jestem muzykiem: Tak ♫♫
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

#116416

Post autor: greenocean »

"Malinowy Król" to cudowny album. Ale gdy miałem 6 lat, to w głowie ciągle brzmiała piosenka "Dmuchawce, latawce, wiatr" i drugi album Urszuli na tamte czasy kojarzył mi się z czymś "dla dorosłych" - i słusznie. Dzisiaj, po czterdziestce doceniam i podziwiam. Klimat albumu jest jak tytułowa piosenka - Wielki odlot! Dopiero dzisiaj rozumiem, jak Lipko genialnie wyczuwał wokalistki, dla których tworzył. Miał dar jak nikt.

Cały album, do zgrania (najlepiej) na taśmę:
https://www.youtube.com/watch?v=jCkg-Uz ... 4f8AJ4Ac5E
Wielki odlot
pod inne niebo bez gwiazd
Gwiazdy lecą, zaraz odlecę i ja
Atlas nieba
- to tylko mogę ci dać
Lek na lęk, lek na sen
na wielki poranny strach



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat