Audio Hi-FiJak przerobić .dts na dts.wav?

Wymiana poglądów dotyczących sprzętu, na jakim (nie) warto słuchać dobrej muzyki oraz technologii zapisu dźwięku.

Moderatorzy: fantomasz, monsoon


STUDI
Doświadczony
Posty: 50
Rejestracja: 12 sie 2008, 17:18
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Łódź
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#92201

Post autor: STUDI »

Ostatni post z poprzedniej strony:

A ogólna specyfikacja pliku WAV to przewiduje? Tj więcej niż dwa kanały? no i limit 2GB czy też 4GB (czyli raczej WAV 64 bitowy).
W AVI też niby da się na siłę więcej niż jedno audio wepchnąć tylko że tego potem nic nie odpali.

Jaki jest cel zdekodowania do WAV 6 kanałowego? Przecież nic nie zyskasz w stosunku do samego źródła czyli pliku DTS?

Formalnie to CD-Audio to dwa kanały. Są edycje CD z e ścieżka DTS ale to nie jest czyste WAV.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#92219

Post autor: Belmondo »

Przewiduje.
Wielkosc pliku (w szczegolnosci wav) nie ma odwzorowania na rozdzielczosc bitowa materialu zapisanego w pliku. Ograniczenie wielkosci pliku wynika z danego systemu plikow.
Zadne CD audio nie ma systemow plikow a wiec i nie ma plikow, wiec mowa o wav czy jakim innym formacie w tym przypadku nie ma najmniejszego sensu.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawngamer
Habitué
Posty: 2314
Rejestracja: 23 gru 2004, 15:33
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka,film,komiks,książka itd.
Status: Offline

#92221

Post autor: spawngamer »

@ studi - jak przerobić ausialalala.dts który nagrany na CDR sprzęt nie widzi na ausialalala dts.wav który jest widziany przez mój odtwarzacz? Teraz już rozumiesz?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

seth
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 308
Rejestracja: 02 kwie 2006, 18:19
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Poznań
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: informatyk
Zainteresowania: muzyka, historia stosunków polsko ukrainskich
Płeć:
Status: Offline

#92222

Post autor: seth »

Ograniczenie wielkości pliku wav do 4gb wynikają ze specyfikacji tegoż formatu, a nie systemu plików.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#92227

Post autor: Belmondo »

Juz tak nie jest, bo format zostal rozszerzony.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

seth
Zweryfikowany
Stary wyga
Posty: 308
Rejestracja: 02 kwie 2006, 18:19
Status konta: √ OK
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Poznań
Jestem muzykiem: Nie
Ulubieni wykonawcy:
Zawód: informatyk
Zainteresowania: muzyka, historia stosunków polsko ukrainskich
Płeć:
Status: Offline

#92230

Post autor: seth »

Masz chyba na myśli coś takiego jak W64, ale to nie jest to samo co format wav.



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Posty: 5846
Rejestracja: 10 maja 2004, 12:59
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: W-wa
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania: muzyka !!!
Status: Offline

#92232

Post autor: Belmondo »

Oczywiscie ze nie to samo, bo gdyby bylo to samo to nikt by nie zawracal sobie glowy zeby wymyslac to samo. To jest rozszerzenie, ale jest to nadal wav z zalozenia.


Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

STUDI
Doświadczony
Posty: 50
Rejestracja: 12 sie 2008, 17:18
Status konta: Podejrzane
Imię i nazwisko:
Lokalizacja: Łódź
Jestem muzykiem: Nie wiem
Ulubieni wykonawcy:
Zawód:
Zainteresowania:
Status: Offline

#92294

Post autor: STUDI »

WAV64 powstał po to aby przełamać barierę rozmiaru pliku wynikającą z zastosowania wskaźników 32 bitowych. Formalnie to limit będzie 2GB bowiem nie każda wersja bibliotek Windows (oraz starszy procesor) przyjmie liczę 32-bitową bez znaku. Oprogramowanie bazujące na Win32 dopasowane pod Win95, Win98, WinMe ma limit 2GB - biblioteki systemowe nie obsługują liczb 32bitowych bez znaku. Późniejsze WinNT akceptowały liczy 32bit bez znaku czyli 4GB zamiast 2GB.
Stąd m.in.. max rozmiary plików w systemach plików FAT - 2GB i 4GB. Rozmiary partycji ograniczone były iloczynem liczb 16-bitowych. I znowu nie zawsze był akceptowany wynik jako liczba 32bit bez znaku. Systemy NTFS w inny sposób obchodzą ograniczenia na rozmiar pliku - mówiąc kolokwialnie.
Wraz bibliotekami 64-bitowymi można było wprowadzić obłśuge dłuższych plików WAV. Stąd format WAV64.
Ograniczenie formatu danych i systemu plików to różne sprawy (choć "podłoże" dokładnie to samo)

[ Dodano: 2011-05-05, 20:24 ]
spawngamer pisze:@ studi - jak przerobić ausialalala.dts który nagrany na CDR sprzęt nie widzi na ausialalala dts.wav który jest widziany przez mój odtwarzacz? Teraz już rozumiesz?
1. WAV formalnie to mux kanałów PCM. Nagłówek informuje o długości, próbkowaniu i ilości bitów i ilość kanałów.
2. Płyty z DTS mają nagraną ścieżkę która zawiera system plików a tam jest plik w formacie DTS - typowo skompresowanym stratnie - odtworzeni tej ścieżki daje po prostu zgrzyt.
3. Odtwarzacz może nie umieć obsłużyć płyty mającej i ścieżki CD-Audio i ścieżkę która zawiera normalny system plików (ISO9660, Joliet, ew. nowocześniejszy UDF).
4. Pliki muszą się czasem jakoś specjalnie nazywać (przykład DVD-VIDEO i DVD-AUDIO).


Są nietypowe rozszerzenie standardów płyt - np. CDXA. Nie każdy sprzęt umie to łyknąć (a PC wymaga wtedy kodeka do odtwarzania takich płyt).

Formaty wielokanałowe na rynek masowy są skompresowane stratnie. Nieskompresowany plik 5 kanałowy jest niepraktyczny - za duży a ponadto jakość (w sensie pasmo , rozdzielczość bitowa) kanałów dodatkowych nie jest krytyczna jak podstawowych. Format WAV niezbyt nadaje się do tego aby multipleksować kanały o różnym próbkowaniu i rozdzielczości. Dlatego przyjęto kodowanie stratne gdzie rożne bitrate oparte na innych założeniach jakościowych pozwala efektywniej wykorzystać nośnik.
tm bardziej że wszelkie komercyjne źródła DTS - to jednak technologia MPEG - począwszy od filmów na płytach a kończąć na telewizji cyfrowej.

Kiedyś były próby aby w plik WAV wsadzać dane MP3. Program musiał po prostu sample 16bit traktować jako strumień danych MP# i je dekodować. Było to tylko naciągnięcie kontenera do przechowania innych danych.

Muzykę w DD nagrywa się zazwyczaj jako 3/2. Stereo plus kanał dla subwoofera. Owszem mogą być wydawnictwa wykorzystujące w pełni możliwości dźwięku wielokanałowego - ale wg mnie to mały odsetek.

Obecnie to 99.9% nagrań nawet remasterowanych i tak jest skażona MPEG'iem. Po prostu koszty. Jak masz ścieżkę z danymi i tam jest plik DTS to w czym problem - skopiować go i zdekodować do formatu jaki potrzebujesz.

Jeszcze jedno, czasem możliwość interpetowania danych przez odtwarzacz zależy od fizycznej strony nośnika. Płyta DVD R- ma zupełnie inna fizyczną strukturę niż DVD R+ Odtwarzacze stacjonarne mogą nie odtworzyć tego samego materiału tylko z powodu innego fizycznego formatu nośnika. Najlepiej sobie dają radę odtwarzacze oparte na normalnym oprogramowaniu a'la Win czy linux - np. Manta.

Masz może obraz tejże płyty?



Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat